PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūnijs 2022

Nr. 6 (255)

Dr. KLINTA LISNERE, ginekoloģe, dzemdību speciāliste, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģenētikas centrs, Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca

Doctus jūnijā, vasaras saulgriežus sagaidot, iepazīstina ar šajā gadalaikā ļoti iederīgu pētījumu — Ingas Sīles apjomīgo un interesanto promocijas darbu par ārstniecības augiem. Pētījumā ārstniecības augi un to lietojums analizēts latviešu folkloras un mūsdienu modernās medicīnas skatpunktā. Lai gan pļavā drogas vairs neievācam paši, tomēr dabas izcelsmes vielas tablešu vai tinktūru veidā lietojam gana bieži. 

Ļoti aktuāls ir Dr. Lienes Sīles raksts par bezmiegu — tā cēloņiem, diagnostiku un ārstēšanu. Raksta ievadā autore norāda, ka pacients ar sūdzībām par bezmiegu varētu doties uz konsultāciju pie jebkuras specialitātes mediķa, tāpēc šī informācija būs vērtīga ikvienam Doctus lasītājam. 

Ar interesi un prieku lasīju interviju ar kardiologu Dr. med. Aināru Rudzīti, kurš kopā ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas mediķu komandu Latvijā ieviesis jaunu ārstēšanas metodi — balona pulmonālo angioplastiju. 

Sirsnīga intervija lasāma ar jauno ģimenes ārsti Zani Kobiaku, kura pēc mācībām Rīgā atgriezusies strādāt savā dzimtajā pusē — Grobiņā. To arī novēlu ikvienam jaunajam kolēģim — mācīties un izglītoties citās klīnikās, valstīs vai pilsētās, bet ar iegūtajām zināšanām atgriezties mājās!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Onihomikoze. Īsi par galveno

Onihomikoze ir nagu sēnīšinfekcija, kas deformē naga struktūru, rada sāpes, diskomfortu, turklāt cilvēkiem ar imūnsistēmas darbības traucējumiem palielina risku mīksto audu infekciju attīstībai. Visbiežāk onihomikozi izraisa dermatofīti, taču mēdz būt arī rauga sēnīšu un nedermatofītu sēnīšu bojāti nagi.

S. Paudere–Logina

Migrēnas komplikācijas

Migrēna ir hroniska slimība, kura vidēji sastopama vienam no astoņiem pieaugušajiem (vidēji 14,4 % populācijā) un kura ievērojami ietekmē pacientu dzīves kvalitāti visā pasaulē (2. vietā pasaulē darbnespējas dienu ziņā). Divas trešdaļas migrēnas pacientu ir jaunas sievietes, vidējais vecums 25—55 gadi, līdz pubertātei puiši un meitenes slimo apmēram līdzīgās proporcijās, vēlāk sastopamība vīriešiem un sievietēm ir 1 : 3.

R. Plotniece

Kardioonkoloģija. Mūsdienu skatījums

Pēdējos gados līdz ar pieaugošo vēža gadījumu sastopamību kardioonkoloģija attīstījusies kā atsevišķa kardioloģijas apakšnozare. Vēža pacientiem ir palielināts risks kardiovaskulāro slimību (KVS) attīstībai. Mūsdienu pretvēža terapija var izraisīt kardiotoksicitāti, tādējādi vēl vairāk palielinot KVS risku.

A. Rudzītis, S. Strazdiņa

Bezmiegs. Kāpēc un kā risināt?

Arvien vairāk mūsdienās pieaug interese par miega traucējumiem, attīstās miega zinātne un dažādu profesiju pārstāvji ar labiem panākumiem specializējas miega traucējumu ārstēšanā. Jāatzīmē, ka pacienta sūdzības par miegu var izskanēt jebkura ārsta kabinetā un patiesībā ir viens no visbiežākajiem pavadošajiem simptomiem neiroloģisku, somatisku, psihiatrisku un citu slimību norisē.

L. Sīle

Ārstniecības augi Latvijā. No folkloras materiāliem līdz praktiskam lietojumam mūsdienās

Etnobotāniskie pētījumi par savvaļas un kultivēto augu tradicionālo izmantošanu kļūst arvien populārāki visā pasaulē, jo etnobotānikas un etnofarmakoloģijas informācija var rosināt jaunus eksperimentālus pētījumus par konkrētu augu tradicionālo izmantošanu. Latviešu tautas ārstniecības pierakstos (ticējumos) atrodamās informācijas pamats ir tradicionālās medicīnas zināšanas, kas nodotas no paaudzes paaudzē.

I. Sīle

AINĀRS RUDZĪTIS, kardiologs — Medicīnā vajag zināmu fanātismu

Kardiologs, invazīvais kardiologs, ehokardiogrāfijas un pulmonālās hipertensijas speciālists Dr. med. AINĀRS RUDZĪTIS ieviesis vairākas jaunas metodes Latvijas medicīnā. Viņš ir arī viens no Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārstu komandas, kas šopavasar diviem pacientiem ar hronisku trombembolisku plaušu hipertensiju pirmoreiz Latvijā veica balona pulmonālo angioplastiju.

I. Brikere

ZANE KOBIAKA, ģimenes ārste: Airējam starp aisbergiem

Šogad janvārī apritēja gads, kopš ZANE KOBIAKA pēc rezidentūras beigšanas ir pilntiesīga ģimenes ārste Grobiņā. Var teikt, ka viņa ir atgriezusies mājās — šai pusē uzaugusi, tur joprojām dzīvo viņas vecāki un tur ar novada pašvaldības atbalstu gan saņēmusi stipendiju rezidentūras studijām, gan atradusi brīnišķīgu darbavietu ar fantastisku un atbalstošu kolēģu komandu.

K. Pastore