PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Maijs 2022

Nr. 5 (254)

Daina Pastare, doc., neiroloģe, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes stacionāra “Gaiļezers” Multiplās sklerozes vienība, Rīgas Stradiņa universitāte

Šis pavasaris ir neparasts un baiss. Karš — ļaunākais un bezjēdzīgākais, kas cilvēka dzīvē var notikt. Tomēr viss dabā mostas, smaržo un plaukst, it kā atgādinot mums un viešot cerības — viss būs labi, viss būs kā parasti, viss turpināsies. 

Mediķu ikdiena būtībā vienmēr līdzinās cīņai. Tā ir cīņa ar slimībām, ciešanām un sāpēm. Nereti arī cīņa ar savu bezspēcību, nogurumu un spēku izsīkumu. Par nelielu daļu no šīm ikdienas cīņām arī rakstīts šajā žurnālā. 

Maijā atzīmējam Pasaules multiplās sklerozes dienu. Kopā ar maniem brīnišķīgajiem kolēģiem šajā Doctus numurā esam apkopojuši otrās līnijas multiplās sklerozes terapijas izvēles, kuras lietojam, ja pirmās līnijas ieroči nav spējuši mūsu pacientu pasargāt no šīs slimības uzbrukumiem. 

Tāpat ir lieliska iespēja uzzināt par pirmo palīdzību traumu gadījumā, par cīņu ar neirotiskām ekskoriācijām. Veikta nopietna izlūkošana un daudz jauna var iegūt, lasot par ortostatisko hipotensiju un aterosklerotiskām pangām. Smagu un ļoti efektīvu artilēriju reimatoloģisko slimību virzienā raida bioloģiskie medikamenti, paldies redaktorei Dr. Sanitai Pauderei–Loginai un Dr. Inita Buliņai par skaidrojumu! 

Patiess prieks lasīt par farmaceiti Sigitu Čulkstenu, kura piepildījusi sapni par savu aptieku. Tas iespējams tikai tāpēc, ka dzīvojam brīvā valstī! Citējot šī Doctus numura personību Dr. Inesi Kokari: “Mēs dzīvojam izredzētā vietā. Mums ir visskaistākā zeme pasaulē.” Neaizmirsīsim šo vienkāršo patiesību un atminēsimies Imanta Ziedoņa vārdus: “Mums vajag sirdsturēties kopā. Sirdsjo.”

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Otrās līnijas imūnmodulējoša terapija multiplās sklerozes pacientiem Latvijā

Multiplā skleroze ir hroniska, autoimūna, demielinizējoša centrālās nervu sistēmas slimība. Latvijā ir ap 2000 pacientu ar multiplās sklerozes diagnozi (G 35.0). Šo slimību parasti diagnosticē gados jauniem darbspējīgiem cilvēkiem, vidēji 20—40 gadu vecumā, un tas ir biežākais netraumatiskas invaliditātes cēlonis šajā vecumgrupā.

D. Pastare, S. Svilpe, L. Mekša, E. Polunosika, L. Kande, G. Karelis

Biežākās traumas siltajā sezonā. Traumatologa pārdomas

Mainoties sezonām, mainās gan cilvēku, gan dzīvnieku uzvedība un darbības. Cilvēkam atkal jāpierod pie jaunajiem apstākļiem, jāatceras, kā ir dzīvot vasarā, līdzīgi kā katru ziemu no jauna jāmācās iet pa slidenu ledu. Bieži cilvēki ar prātu vairāk ir darbā, prasmes un roku veiklība vēl nav pamodusies no ziemas miega.

M. Lūciņš

INESE KOKARE, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste: Lai dzīvē būtu mazāk sāpju

INESE KOKARE, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra vadītāja, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste, sertificēta algoloģe, akupunktūras ārste, savieno tradicionālo Rietumu medicīnu un netradicionālo Austrumu medicīnu. Paņem labāko, ko sniedz viena un otra, lai palīdzētu pacientiem ar dažādām veselības problēmām. Lai viņi justu mazāk sāpju.

K. Strauta

Aizsardzība no saules – kāpēc svarīga?

Pētījumi rāda, ka ~ 90 % no ne–melanomas ādas vēžiem un 63 % melanomu ir UV staru kaitīgās ietekmes rezultāts. Lielu daļu šo vēžu varētu novērst dažas vienkāršas darbības: aizsargkrēma lietošana, izvairīšanās no tiešiem saules stariem, saulesbriļļu, cepuru valkāšana. Šobrīd ir pēdējais laiks ar pacientiem pārrunāt individuālo pasākumu kopu, lai pasargātos no ļaundabīga ādas audzēja nākotnē.

S. Paudere–Logina

Neirotiskās ekskoriācijas

Ādas knaibīšana vai knibināšana ir normāla sevis kopšanas uzvedība, kas plaši raksturīga zīdītājiem. Lielākā daļa cilvēku līdz noteiktam līmenim knaiba savu seju, rokas un citas ķermeņa daļas. Kurā brīdī “normāla” uzvedība pāraug patoloģijā? Tas atkarīgs no knaibīšanas biežuma, intensitātes, pavadošajām emocijām un ietekmes uz cilvēkam svarīgām dzīves jomām.

A. Orlovskis, I. Barengo

Aterosklerotiskas pangas kakla asinsvados. Kā izmeklēt un kā rīkoties tālāk?

Ateroskleroze ir daudzfaktoru, progresējoša artēriju sieniņu slimība, kas pārsvarā ietekmē vidējās un lielās artērijas. Aterosklerozes patoģenēze ir komplicēts process, kas pamatā saistīts ar hiperholesterinēmiju, dislipidēmiju un vairākiem palaidējfaktoriem: cukura diabētu, arteriālu hipertensiju, ģenētiskām īpatnībām, smēķēšanu un citiem. [1]

G. Baltgaile, L. Mekša

Bioloģiskie medikamenti reimatoloģijā

Mūsdienās arvien pieejamāka pacientam kļūst medikamentu grupa, kas slimības patoģenēzes procesus ietekmē mērķtiecīgāk nekā konvencionālie sintētiskie slimību modificējošie pretreimatisma medikamenti (metotreksāts un citi). Bioloģiskie slimību modificējošie pretreimatisma medikamenti iedarbojas uz konkrētām slimības procesā iesaistītām imūnsistēmas daļām, piemēram, audzēja nekrozes faktoru α, T šūnu aktivitāti un citiem mehānismiem, attiecīgi uzlabojot klīnisko iznākumu pacientiem, kam līdz šim tas nav izdevies.

S. Paudere–Logina, I. Buliņa

Ortostatiska hipotensija

Kad traucēti veģetatīvās nervu sistēmas refleksi vai samazināts intravaskulārais tilpums, novēro ortostatisku hipotensiju (OH) — nozīmīgu asinsspiediena krišanos, pacientam pieceļoties stāvus. Tā var būt simptomātiska (reibonis, ģībonis, redzes traucējumi) vai asimptomātiska.

N. Fokina

SIGITA ČULKSTENA: No sapņa līdz savai aptiekai

Dzirciema aptiekas vadītājai un sertificētai farmaceitei SIGITAI ČULKSTENAI vīzija par savu aptieku bija jau studiju gados. Vīziju pārvērst realitātē izdevās grūtību pilnajos deviņdesmitajos, kad jaunības aizrautība bija spēcīgāka par bailēm riskēt. Pirms pāris gadiem Dzirciema aptieka pārcēlās uz jaunām mājām — speciāli farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu sniegšanai projektētu un būvētu modernu ēku.

K. Strauta

Labais ārsts

Aprīļa izskaņā notika Latvijā pirmā pacientu pieredzes konference, kurā diskutēja par pozitīvu pieredzi pacienta lomā. Berila institūta (kas ir pasaules līmeņa pacientu pieredzes pētniecības organizācija) dati liecina: 71 % pacientu vissvarīgākais šķiet tas, ka viņi tiek uzklausīti, bet 67 % pacientu ir būtiski, ka viņiem tiek sniegts skaidrojums par viņu veselības situāciju.

D. Ričika