Nr. 5 (254)
Daina Pastare, doc., neiroloģe, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes stacionāra “Gaiļezers” Multiplās sklerozes vienība, Rīgas Stradiņa universitāte
Šis pavasaris ir neparasts un baiss. Karš — ļaunākais un bezjēdzīgākais, kas cilvēka dzīvē var notikt. Tomēr viss dabā mostas, smaržo un plaukst, it kā atgādinot mums un viešot cerības — viss būs labi, viss būs kā parasti, viss turpināsies.
Mediķu ikdiena būtībā vienmēr līdzinās cīņai. Tā ir cīņa ar slimībām, ciešanām un sāpēm. Nereti arī cīņa ar savu bezspēcību, nogurumu un spēku izsīkumu. Par nelielu daļu no šīm ikdienas cīņām arī rakstīts šajā žurnālā.
Maijā atzīmējam Pasaules multiplās sklerozes dienu. Kopā ar maniem brīnišķīgajiem kolēģiem šajā Doctus numurā esam apkopojuši otrās līnijas multiplās sklerozes terapijas izvēles, kuras lietojam, ja pirmās līnijas ieroči nav spējuši mūsu pacientu pasargāt no šīs slimības uzbrukumiem.
Tāpat ir lieliska iespēja uzzināt par pirmo palīdzību traumu gadījumā, par cīņu ar neirotiskām ekskoriācijām. Veikta nopietna izlūkošana un daudz jauna var iegūt, lasot par ortostatisko hipotensiju un aterosklerotiskām pangām. Smagu un ļoti efektīvu artilēriju reimatoloģisko slimību virzienā raida bioloģiskie medikamenti, paldies redaktorei Dr. Sanitai Pauderei–Loginai un Dr. Inita Buliņai par skaidrojumu!
Patiess prieks lasīt par farmaceiti Sigitu Čulkstenu, kura piepildījusi sapni par savu aptieku. Tas iespējams tikai tāpēc, ka dzīvojam brīvā valstī! Citējot šī Doctus numura personību Dr. Inesi Kokari: “Mēs dzīvojam izredzētā vietā. Mums ir visskaistākā zeme pasaulē.” Neaizmirsīsim šo vienkāršo patiesību un atminēsimies Imanta Ziedoņa vārdus: “Mums vajag sirdsturēties kopā. Sirdsjo.”