PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Februāris 2022

Nr. 2 [251]

Liene Čupāne, doc., bērnu infektoloģe, RSU Pediatrijas katedra, BKUS Bērnu slimību klīnika

Jaunajā Doctus numurā apspriestas tādas šobrīd aktuālas tēmas kā psihiskā veselība un sociālo mediju ietekme uz mūsu ikdienu un uzvedību virtuālajā vidē. Pandēmija šajās nozarēs ir izgaismojusi problēmas, ar kurām sastopas ārsti ne tikai profesionālajā dzīvē, bet arī ārpus tās. Manuprāt, ļoti aktuāli.

Tomēr žurnāla saturs nav veltīts tikai pandēmijas sekām. Interesantā un aizraujošā veidā apskatītas arī citas tēmas, kas veltītas infekcijas slimībām, endokrinoloģijai un citām specialitātēm.

Manu uzmanību pievērsa publikāciju apskats par artrītu, pie kura sniegti doc. Annas Mihailovas komentāri, kas rakstam pievieno praktisku pieskaņu.

Intervija ar onkoķirurgu Armandu Sīviņu rada iedvesmu strādāt un attīstīties savā nozarē. Atmiņā īpaši paliek viņa teiktais, ka pēc katra sarežģīta gadījuma atrisināšanas prātā jāpatur jau nākamais solis, jo stāvēšana uz vietas patiesībā nozīmē atpalikšanu. Manuprāt, šie vārdi jāiegaumē ikvienam ārstam. Medicīnā jaunas informācijas apjoms ir milzīgs, svarīgi tajā neapjukt un spēt izmantot savā profesionālajā izaugsmē.

Žurnāla Doctus kārtējais numurs ir vispārizglītojošs, sniedz ieskatu jaunākajās rekomendācijās, iepazīstina ar praktiskiem padomiem dažādās medicīnas nozarēs. Gribu novēlēt kolēģiem neapstāties pie sasniegtā, sekot jaunumiem un rūpēties par savu veselību!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Psihiskā veselība Covid–19 laikā: ietekmi jūt visi

Veselā miesā vesels gars! Un arī pretēji... Līdz ar mūsu pašu un pacientu somatisko slimību pārvaldību der atcerēties, cik nozīmīga ir psihiskās veselības sakārtošana. Pētījumi apliecina, ka trauksmes un depresijas spektra traucējumi negatīvi ietekmē dažādu hronisku un akūtu slimību gaitu un ka miega traucējumi stingri korelē ar cilvēka dzīves kvalitāti kopumā.

S. Paudere–Logina

Augšējo elpceļu infekciju pārvaldība bērniem ambulatorajā etapā

Saaukstēšanās jeb akūta respiratoriska vīrusu infekcija (ARVI) ir akūta, pašlimitējoša virāla infekcija, kas biežāk skar augšējos elpceļus, bet var skart arī apakšējos. Tās biežākie simptomi ir iesnas, aizlikts deguns un sāpošs kakls. [1] Saaukstēšanās ir biežākā slimība gan bērniem, gan pieaugušajiem. ASV statistikas dati rāda, ka ARVI dēļ gadā kopumā tiek nokavēti 22 miljoni mācību dienu. [2]

L. Čupāne, J. Pavāre, G. Laizāne, U. Urbāne, S. Skribāne

Sievietes aprūpe pēcdzemdību periodā: fizioloģiskās izmaiņas un aprūpe stacionārā

Pēcdzemdību periods attiecas uz laiku pēc dzemdībām, kad grūtniecības laikā notikušās fizioloģiskās izmaiņas atgriežas stāvoklī pirms grūtniecības. Bez fizioloģiskām izmaiņām un veselības problēmām, kas var attīstīties pēcdzemdību periodā, veselības aprūpes sniedzējiem jānovērtē arī mātes psiholoģiskais stāvoklis un viņai nepieciešamā atbalsta apmērs. [1]

E. Voitehoviča, M. Petrovica

Vaskulārs kognitīvs deficīts

“Vaskulārs kognitīvs deficīts” ir termins jebkādu kognitīvu traucējumu apzīmēšanai, kuru cēlonis ir cerebrovaskulāra patoloģija. Šis kognitīvais deficīts var būt neliels, tādējādi izraisot vien subjektīvas sūdzības, bet var izpausties ar būtiskiem simptomiem, kas atbilst demences klīniskajai ainai.

M. Kalniņa, E. Miglāne

Erektilā disfunkcija kā priekšvēstnesis kardiovaskulārai slimībai

2021. gada Eiropas Urologu asociācijas seksuālās un reproduktīvās veselības vadlīnijās erektilā disfunkcija (ED) definēta kā pastāvīga nespēja nodrošināt un uzturēt dzimumakta veikšanai nepieciešamo erekciju. [1] Slimība skar gandrīz 40 % vīriešu pēc 40 gadu vecuma un vairāk nekā 50 % pēc 60 gadu vecuma. [2] Šī disfunkcija nopietni ietekmē psihosociālo veselību un izteikti pasliktina dzīves kvalitāti.

A. Laduss, A. Ērglis

ARMANDS SĪVIŅŠ, onkoķirurgs: palīdzēt pēc maksimālas programmas

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Latvijas Onkoloģijas centrs Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs, Abdominālās un mīksto audu ķirurģijas nodaļas ārsts onkoķirurgs ARMANDS SĪVIŅŠ ir apveltīts ar lielām darba spējām un ķirurga talantu. Nevairās no sarežģītām operācijām, ir gatavs palīdzēt pacientiem, kad šķietami bezcerīgas situācijas dēļ to atteikušies darīt citi ārsti.

K. Strauta

AGNESE ORUPE. Ja emocijas darbā nelaiž vaļā

Krīzes notiek gan globāli ekonomikā, gan ir ļoti personīgas. Tās piedzīvojam arī kā profesionāļi. Ne vienmēr tās ir dziļas dilemmas, reizēm — emocijas, kas ilgāku laiku nelaiž vaļā. Jānotur līdzsvars, balansējot ar stresu darbā, neapmierinātību, ka neesi sava stāsta rakstnieks, sāc izdegt un varbūt pat īsti nesaproti — kāpēc. Par palaidējmehānismu var kļūt dažādi ārēji apstākļi, piemēram, Covid–19 pandēmija. Kā šādās situācijās palīdzēt sev?

L. Meķe, A. Orupe

Labas uzvedības kodekss sociālajos tīklos

Vai profesijas statuss, amats uzliek pienākumu, ko drīkst un ko nedrīkst darīt sociālajos tīklos? Kā izmantojam šķietamo brīvību, ko sniedz sociālie tīkli? Vai sociālie tīkli maina mūsu domāšanu un uzvedību? Atbild ARTŪRS MEDNIS, New Black dibinātājs un vadītājs, jauno mediju un digitālā mārketinga speciālists.

D. Ričika