PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūlijs 2021

Marina Kirsanova, farmaceite, Jēkabpils reģionālās slimnīcas aptiekas vadītāja

Pienācis tik ļoti gaidītais brīdis, kad par ikdienu kļuvušais vārds “pandēmija” beidzot atkāpies no ziņu virsrakstiem. Īstais laiks iepauzēt ikdienas skrējienā un atvilkt elpu! Tam itin nemaz nav vajadzīgs atvaļinājums ārzemēs, jo mūsu Latvija ir tik skaista un daudzveidīga! Vajag tikai sēsties mašīnā un vēlēties to atklāt.

Vasara man joprojām asociējas ar studiju laika farmakognozijas praksi, kad bija jāievāc un jāžāvē ārstniecības augi herbārijiem un drogām. (Domāju, ka daudzu farmācijas studentu vecāki arī ir veiksmīgi apguvuši šīs iemaņas!) Nevaru iedomāties, kā studenti ir izdzīvojuši šo neparasto gadu bez kopā būšanas lekcijās, nodarbībās un komunikācijas ārpus tām, tas noteikti bija izaicinājums arī mācībspēkiem. Par šo pieredzi un arī ieguvumiem stāsta vairāki studenti.

Doctus ir žurnāls, kas apvieno farmaceitus un mediķus. Rakstā par Z zālēm atradīsies noderīga informācija abiem — gan par medikamenta izvēli, ņemot vērā informāciju par pacientu, gan būtiskākās lietas konsultācijā, izsniedzot zāles aptiekā.

Vēl daudz saistošu tēmu: mīti un patiesības par hormonālo kontracepciju, Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidētāji un jonizējošās radiācijas ietekme uz nervu sistēmu, mutes dobuma kopšana saistībā ar ķīmijterapiju un staru terapiju un citas.

Lai arī jums izdodas atrast sev interesantāko šajā numurā! 

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Mutes dobuma kopšana ķīmijterapijas un staru terapijas pacientiem

Zobārsta konsultācija ir svarīgs posms pacienta izglītošanā par mutes dobuma kopšanu pirms un pēc ķīmijterapijas un staru terapijas, ka arī agrīnā mutes dobuma audzēju diagnosticēšanā. Apskata mērķis ir aplūkot biežākās blaknes pēc ķīmijterapijas un galvas—kakla zonas apstarošanas, sniegt ieteikumus par profilaksi un klīnisko simptomu mazināšanu.

T. Stankeviča, I. Jefimova

Hormonālā kontracepcija. Mīti un patiesības

Kopš 1960. gada, kad pirmā hormonālās kontracepcijas (HK) tablete nonāca pārdošanā un sievietēm visā pasaulē pavērās jaunas iespējas ne tikai savas dzīves plānošanā, bet arī dažādu ginekoloģisku slimību ārstēšanā, ar apskaužamu regularitāti šī tēma kā karsts kartupelis viļāta ne tikai cilvēku mutē, bet arī mediju pirmajās lapās, sākot no totāla nolieguma un beidzot ar absolūtu dievināšanu. Būsim godīgi — visos viedokļos ir sava daļa patiesības.

D. Baranovska, K. Puriņa–Liberte

Minimāli invazīvas metodes hronisku muguras un locītavu sāpju terapijā

Aptuveni katrs piektais Eiropas iedzīvotājs cieš no mērenām vai stiprām hroniskām sāpēm. [24] Sāpes var mazināt pacienta kustīgumu, netieši ietekmēt slimības norises gaitu, mazināt imūnsistēmas efektivitāti, apetīti, koncentrēšanās spējas, miega kvalitāti un var ievērojami traucēt savstarpējās attiecībās ar līdzcilvēkiem.

M. Saulīte, R. Starinskis, D. Garbūzs, R. Leibuss, M. Dolguševs

Černobiļas avārijas seku likvidētāji. Kas jāņem vērā ģimenes ārstam?

1986. gada 26. aprīlī Černobiļas atomelektrostacijas (ČAES) 4. energoblokā notika lielākā tehnogēnā katastrofa pasaules atomenerģētikas vēsturē. Kopš Černobiļas traģēdijas pagājuši 35 gadi, bet mēs joprojām dzirdam par tās sekām: 3000 km2 plašajā teritorijā arī šodien ir augsts radioaktīvs piesārņojums, pieci miljoni cilvēku turpina dzīvot radiācijas piesārņotās teritorijās, bet no 600 000 ČAES avārijas seku likvidētāju par invalīdiem kļuvuši 165 000 cilvēku. [1]

M. Burčeņa, J. Cīrule, O. Rubens, D. Skrupska

SERGEJS KĻIMČUKS, ķirurģijas savaldzinātais

Rīgas 1. slimnīcas Ķirurģijas klīnikas vadītājs SERGEJS KĻIMČUKS ķirurģijai veltījis jau teju 40 gadus. Piemīt azartiskums, lielas darba spējas. Kad Dr. Sergejam Kļimčukam vaicāju, kāpēc izvēlējies specializēties ķirurģijā, viņš jokojot uzdod pretjautājumu: “Vai tad es ar saviem diviem auguma metriem un vairāk nekā simt kilogramiem svara varētu būt bērnu ārsts? Ķirurģija ir amatniecība — un vīriešiem amatniecība padodas labāk nekā dažādas mākslas.”

M. Lapsa

INGUS ARNOLDS APSE: Covid laika pieredze — kā apvienot divas studijas?

INGUS ARNOLDS APSE ir RSU Medicīnas fakultātes 5. kursa un Zobārstniecības fakultātes 4. kursa students. Paralēli arī strādājis gan RSU Sejas un žokļu ķirurģijas centrā, gan neatliekamajā palīdzībā, PSKUS Covid nodaļā, tagad šīs slimnīcas reanimācijas nodaļā, kā arī iesaistījies pētniecībā, Eiropas Savienības projektā Baltic Biomaterials Centre of Excellence.

D. Ričika