Sadzīvē iegūta pneimonija pieaugušajiem. Taktika ambulatorajā praksē
SPKC dati rāda, ka Latvijā 2017.—2019. gadā ar pneimonijas diagnozi stacionāros ārstējušies 27 150 pacienti, vairāk nekā puse no šiem pacientiem bija vismaz 60 gadu veci. [4]
Andris Baumanis, ģimenes ārsts
Nav iespējams iedomāties mūsu dzīvi bez smiekliem un smaidiem, bez humora un jautrības. Tāpēc ik pa laikam jāatkāpjas no ikdienas rūpēm, jāatslābinās un vismaz nedaudz jāpriecājas, jāsporto, jānodarbojas ar hobijiem! Tas pat ir ļoti nozīmīgi šajā kovidiādes laikā, kad psihoemocionālā spriedze rada papildu slodzi mūsu pelēkajām smadzeņu šūniņām!
Atcerieties, ka “panākumi ir ceļš no vienas neveiksmes pie nākamās, nezaudējot entuziasmu,” — sers Vinstons Čērčils.
Lai cik zinošs būtu ārsts, viņš nevar izārstēt visus savus pacientus, viņš mēdz pieļaut lielākas vai mazākas kļūdiņas, bet spēj tās izanalizēt, mācīties no tām un censties nepieļaut nākotnē!
Doctus februāra numurā endokrinoloģe Una Gailiša raksturo 2. tipa cukura diabēta medikamentus un to kombinācijas, šī informācija ir ļoti nozīmīga ģimenes ārstiem, jo no 2021. gada janvāra drīkstam izrakstīt DPP–4 un SGLT–2 inhibitorus un to kombinācijas.
Neiroloģe un algoloģe Daina Jēgere analizē hronisku sāpju terapiju, izsverot, kurus medikamentus izmantot sāpju kupēšanai.
Ļoti pamācošs un analizējošs ir kopraksts par rekurentu nekomplicētu urīnceļu infekciju četru speciālistu — ginekoloģes Vijas Plūmes, nefroloģijas profesora Harija Čerņevska, fizioterapeites Elīnas Brūklenes un uroloģes Ineses Tikmeres — skatījumā.
Covid–19: vakcinēties vai nevakcinēties? Mēs, ārsti, analizējam informāciju par šo infekciju, kas kā devītais vilnis veļas pār mūsu galvu. Tā ir pretrunīga, ir daudz neskaidrā, bet dziļākajā analīzē saprotam, ka vakcinācija ir vienīgā izeja. Lai mums veicas gan jaunas informācijas gūšanā, gan ikdienas darbā!
SPKC dati rāda, ka Latvijā 2017.—2019. gadā ar pneimonijas diagnozi stacionāros ārstējušies 27 150 pacienti, vairāk nekā puse no šiem pacientiem bija vismaz 60 gadu veci. [4]
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]
Jaundzimušā pilnvērtīga ēdināšana ir viens no svarīgākajiem procesiem bērna attīstībā gan pirmajos dzīves mēnešos, gan turpmākajos vecumposmos.
Aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija pēc akūta koronārā sindroma (AKS) ir ilgstoša un nepārtraukta, piesaista vairāku medicīnas profilu speciālistus, prasa no pacienta un viņa tuviniekiem motivāciju un līdzestību visa mūža garumā. Kardioloģiskā rehabilitācija ir pasākumu kopums, kurā visa sekundārā profilakse ir vērsta uz kardioloģiska pacienta dzīvesveida maiņu un motivēšanu, līdzestību medikamentozai terapijai, veselības pratību un uzvedību. [23]
Pēdējā desmitgadē individuāla pieeja ir priekšplānā jebkurā darbā, kas vērsts uz palīdzību bērniem ar attīstības problēmām. Parādās arvien vairāk jaunu metožu, kur tiek ņemtas vērā gan bērna, gan vecāku individuālās īpatnības.
Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.
Onkoloģisko preparātu šķaidīšanas bloka izveide tika iecerēta, lai paaugstinātu drošību gan pacientiem, gan arī medicīnas personālam, kas ikdienā gatavo šos medikamentus. Nākotnes perspektīvā plānots nodrošināt terapiju ātrākā laikā un lielākam pacientu skaitam.
Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.
Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.
Gandrīz viss INTAS OLTES darba mūžs aizritējis Ērgļu aptiekā, kur sākumā viņa strādāja par farmaceiti, bet kopš 1970. gada — par aptiekas vadītāju. Pēc Medicīnas institūta beigšanas norīkojums aizveda uz Daugavpili, bet tur farmaceite bija vien īsu brīdi.
Rakstā, kas publicēts iepriekšējā Doctus numurā, aprakstījām sāpju definīciju, raksturojām fizioloģiskos sāpju veidošanās procesus un skaidrojām, kā akūtas sāpes pārvēršas hroniskās. Šajā rakstā plašāk aplūkojam farmakoterapiju hronisku sāpju kontekstā.
Etiķskābe ir organiska skābe ar korozīvu darbību, tās koncentrācija līdz 10 % pazīstama kā galda etiķis, 30—70 % etiķskābe — etiķa esence, bezūdens jeb dehidratētā forma — ledus etiķskābe. Pārtikas konservēšanai Austrumeiropā plaši tiek lietota etiķa esence, tā ietilpst arī tīrīšanas līdzekļu sastāvā. Drošības apsvērumu dēļ 2010. gadā Latvijā tika aizliegta etiķa esences pārdošana mazumtirdzniecībā.