PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai pastāv saistība starp obstruktīvu miega apnoju un urīna inkontinenci?

Doctus
Vai pastāv saistība starp obstruktīvu miega apnoju un urīna inkontinenci?
Pixabay.com
Obstruktīva miega apnoja (OMA) un urīna inkontinence ir divi bieži sastopami veselības traucējumi, kas ievērojami ietekmē pacienta dzīves kvalitāti. Kaut arī varētu šķist, ka tie ir divi ļoti dažādi un savstarpēji nesaistīti stāvokļi, arvien vairāk pierādījumu liek domāt, ka starp OMA un urīna nesaturēšanu tomēr pastāv potenciāla mijiedarbība.

Par to, vai pastāv saistība starp OMA risku un urīna inkontinences attīstību, veikts pētījums ASV, izmantojot datus no NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) laika periodā no 2015.-202.gadam par 8 647 pieaugušajiem, kas ziņojuši informāciju gan par miega apnojas simptomiem, gan sūdzībām par traucētu urināciju.

Tika konstatēta pozitīva korelācija starp OMA risku un urīna nesaturēšanu gan vīriešiem (iespēju attiecība, IA = 5,68; 95 % TI 1,74-18,47), gan sievietēm (IA = 5,99; 95 % TI 2,68-13,41). Apakšgrupu analīzē secināts, ka paaugstināts OMA risks gan sievietēm, gan vīriešiem veicina iespējamību piedzīvot ar stresu saistītu urīna inkontinenci, ar neatliekamu urināciju saistītu inkontinenci un jaukta tipa urīna inkontinenci.  

Pētījuma autori pieļauj, ka mazinot OMA risku iespējams mazināt arī urīna inkontinences riskus, attiecīgi uzlabojot gan miega kvalitāti, gan dzīves kvalitāti kopumā. Klīnicistiem nepieciešams izvērtēt pacientiem ar OMA potenciālus urinācijas traucējumus un vice versa. Tāpat jāturpina pētījumi, lai izgaismotu un labāk izprastu šīs saistības patofizioloģiskos mehānismus.

Avots: Li B, Li F, Xie X, Xiang C, Li M. Associations between obstructive sleep apnea risk and urinary incontinence: Insights from a nationally representative survey. PLoS One. 2024 Nov 1;19(11):e0312869. doi: 10.1371/journal.pone.0312869. PMID: 39485779; PMCID: PMC11530010.