Unikāla pieeja asinsvadu problēmu risināšanā

Viena no inovācijām - FFRct diagnostikas metode pacientiem pēc perifēro asinsvadu revaskularizācijas. FFRct (fractional flow reserve) ir neinvazīva diagnostikas metode, kas ļauj precīzi noteikt koronāro artēriju bojājumu anatomisko un hemodinamisko nozīmīgumu. Šī projekta veiksmīga norise ir vairāku valstu un vairāku institūtu sadarbība.
Latvijā pilotprojekta ekspertu grupas vadītājs slēptas koronārās išēmijas neinvazīvas diagnostikas metodes jomā ir asinsvadu ķirurgs prof. Dainis Krieviņš, Stradiņa slimnīcas Zinātniskā institūta direktors, Latvijas Universitātes profesors. Prof. Kristaps Zariņš ir sadarbības partneris ASV, kur datortomogrāfijas dati par pacientu izmeklējumu sirdij tiek apstrādāti firmā "Heart Flow." Divdesmit četru stundu laikā tie atgriežas Latvijā. Pateicoties FFRct izmeklējumam, multidisciplinārai ārstu komandai (asinsvadu ķirurgiem, kardiologiem, anesteziologiem, sirds ķirurgiem, invazīvajiem kardiologiem) ir iespēja pieņemt precīzus lēmumus pacientu sirds asinsvadu visefektīvākajai ārstēšanai. Tas būtiski samazinās mirstību no sirds un asinsvadu slimībām pacientiem ar kritisku ekstremitāšu išēmiju un miega artērijas stenozi.
Metodes iekļaušana valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu lokā nodrošinātu ārstiem efektīvu instrumentu sirds un asinsvadu slimību diagnostikā un ārstēšanā Latvijā un pacientiem uzlabotu dzīves kvalitāti un būtiski mazinātu sirds un asinsvadu slimību mirstību. Ja projekts būs veiksmīgs (gala dati būs 2026. gada pavasarī), tad Latvija šajā ziņā būs gandrīz pioniere. Vienīgi Dienvidkorejā jau šobrīd pilnīgi visiem pacientiem, kuriem ārstē asinsvadus, veic arī datortomogrāfisko modelēšanu sirdij.
P. Stradiņa klīniskās universitātes pētījumā piedalās arī kolēģi no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, no ASV, Holandes, Lietuvas, Somijas un Polijas. Šobrīd ir iespējas iezīmēt Latviju uz starptautiskās inovatīvās pētniecības kartes un būtiski palīdzēt pacientiem dzīvot ilgāk un laimīgāk.