Mēs dzīvojam pavisam citā pasaulē nekā pirms desmit gadiem, un nekur citur kā veselības aprūpē tas nav redzams vēl uzskatāmāk. Skatījums uz nākotni dramatiski mainījies gan pacientam, gan veselības aprūpes speciālistam gan straujās tehnoloģiju attīstības un digitalizācijas dēļ, gan Covid–19 pandēmijas un ekonomiskās krīzes dēļ. Bernards Marrs, futūrists un stratēģiskais biznesa un tehnoloģiju speciālists, izteicis savu paredzējumu veselības aprūpes attīstībai 2023. gadā. Kas no tā visa piepildīsies, rādīs laiks!
Mākslīgais intelekts
Mākslīgā intelekta, īpaši mašīnmācīšanās rīku izmantošana veselības aprūpē, turpinās ieņemt arvien vairāk vietas mediķu ikdienā. Varam paredzēt, ka mākslīgais intelekts vairāk tiks izmantots medikamentu ražošanā un atklāšanā, kā arī datorredzes izmantošana radioloģisko izmeklējumu analīzē, lai rentgenā, datortomogrāfijā vai citā izmeklējumā atklātu agrīnas, ar cilvēka aci nemanāmas izmaiņas. Tāpat mākslīgo intelektu vairāk varētu izmantot birokrātisko darbu veikšanā, kā piemēram, apdrošināšanas pieteikumu izskatīšanā vai medicīnisko kartiņu sakārtošanā.
Attālināta veselības aprūpe – virtuālās slimnīcas, veselības aprūpes apvienības, telemedicīna
Attālinātas veselības aprūpes lielākais grūdiens attīstībā piedzīvots pandēmijas dēļ. Pat ja arī šobrīd pieņemts, ka ir samērā droši atgriezties ikdienas rutīnā, daļa pacientu (un arī speciālistu) atklājuši, cik efektīva (t.sk. izmaksu ziņā) ir attālinātā pieeja.
Viena no iniciatīvām, ko plāno 2023. gadā ieviest Apvienotā Karaliste, ir t.s. virtualā slimnīca jeb pacientu sagatavošana mājas apstākļos, pirms stāšanās slimnīcā uz operāciju, šādā veidā samazinot slimnīcā pavadīto laiku.
Tāpat ir augusi izpratne par to, ka ir nepieciešamas tiešsaistes apvienības (pacientu vai ārstu vadītas), kur lietotāji var sanākt kopā, palīdzēt viens otram ar padomu ārstēšanās un rehabilitācijas jautājumos. Šobrīd tādas vietnes ir cancer.org., Patients Like Me, Care Opinion.
Veselības aprūpe lielveikalos
Tiek paredzēts, ka veselības aprūpes bizness caur lielveikalu ķēdēm 2023. gadā divkāršosies. Jau tagad vērojam tendences ASV, kur tādi lielveikalu ķēžu milži kā Walmart, Amazon un citi piedāvā asinsanalīzes, vakcinācijas un veselības pārbaudes, ko tradicionāli veic slimnīcās vai ārsta praksēs.
Tiek uzskatīts, ka šie lielveikalu pakalpojumi ir pieejamāki un neprasa specifisku pieraksta laiku, kā tas nepieciešams tradicionālā veselības aprūpē. Turklāt, šajos tīklos mazāk izjūt cilvēkresursu trūkumu, kas ir sāpju bērns veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai daudzās valstīs.
Pārnēsājamas medicīniskās ierīces
Lai novērotu savu veselību un fizisko aktivitāti, 2023.gadā pieaugs dažādu pārnēsājamo ierīču patēriņš. Šo ierīču iespējas augušas no standarta vitālo pazīmju novērtēšanas (sirdsdarbība, skābekļa saturācija) līdz tādiem viedpulksteņiem, kas izmērīs asinsspiedienu, veiks EKG pierakstu un pat paredzēs miokarda infarkta risku vai mazinās tremoru Parkinsona slimības pacientam.
Pastāv iespēja, ka pavisam drīz gudrās ierīces vairāk izmantos arī psihiatrijā – publikācijas rāda, kā fiziskās aktivitātes līmenis, miega cikla paterns un sirds ritms varētu būt jauns rīks depresīvo simptomu attīstības riska noteikšanai.
Personalizēta veselības aprūpe
2023. gads tiks veltīts pārejai no “viens der visiem” pieejas uz personalizētu medicīnu, kur specifiska ārstēšana atbilstīgi vecuma, ģenētikas un fona riska faktoru ietekmei tiks piemērota šaurākām pacientu grupām.
Tāpat personalizēta medicīna tiek skatīta kā uz pacientu vērsta aprūpe un tās iekļaušana ikdienas praksē, ļaujot pacientam arvien vairāk iesaistīties lēmumu pieņemšanā saistībā ar pacienta veselības aprūpes plānu, ņemot vērā pacienta dzīves apstākļus, personīgo viedokli, uzskatus.
Avots: Marr B. (2022) The Top 5 Healthcare Trends In 2023. Available at: https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2022/12/06/the-top-5-healthcare-trends-in-2023/