Tiešās darbības orālie antikoagulanti (TOAK) – apiksabāns, rivaroksabāns, edoksabāns un dabigatrāns, ir plaši lietoti medikamenti, lai ārstētu pacientus ar priekškambaru mirdzēšanu un venozo trombemboliju. Ir svarīgi pārvaldīt TOAK lietošanu pacientiem, kuriem tiek veikta ķirurģiska vai neķirurģiska procedūra, lai samazinātu asiņošanas un trombembolijas risku.
Novērojumi
Plānveida ķirurģiskām vai neķirurģiskām procedūrām standartizēta pieeja perioperatīvai TOAK pārvaldībai ietver ar procedūru saistītas asiņošanas riska klasificēšanu kā minimālu (piemēram, nelielas zobārstniecības vai ādas procedūras), zemu vai vidēji smagu (piemēram, holecistektomija, cirkšņa trūces operācija) vai augsta riska (piemēram, liela vēža vai locītavu protezēšanas procedūras).
Pacientiem, kuriem tiek veiktas minimāla asiņošanas riska procedūras, TOAK var turpināt, vai, ja ir bažas par pārmērīgu asiņošanu, TOAK var pārtraukt procedūras dienā. Pacientiem, kuriem tiek veikta zema vai vidēja asiņošanas riska procedūra, parasti jāpārtrauc TOAK vienu dienu pirms operācijas un jāatsāk TOAK vienu dienu pēc tam.
Pacientiem, kuriem tiek veikta augsta asiņošanas riska procedūra, jāpārtrauc TOAK divas dienas pirms operācijas un jāatsāk TOAK divas dienas pēc operācijas.
Izmantojot šo perioperatīvās TOAK pārvaldības stratēģiju, trombembolijas (0,2–0,4 %) un lielas asiņošanas (1–2 %) līmenis ir zems, un ķirurģiskas un neķirurģiskas procedūras atliktas vai atceltas tiek reti.
Pacientiem, kuri lieto TOAK, un kuriem nepieciešama neatliekama (<6 stundas pēc noteikšanas) vai steidzama (6–24 stundu laikā) ķirurģiska iejaukšanās, asiņošanas biežums ir līdz 23 % un trombembolija pat 11 %. Laboratorijas testēšana, lai noteiktu pirmsoperācijas TOAK līmeni var būt noderīga, lai noteiktu, vai pacientiem pirms neatliekamas vai steidzamas procedūras ir jāsaņem TOAK antidotu (piemēram, protrombīna kompleksa koncentrāti, idarucizumabs vai andeksanets-α).
Secinājumi
Ja pacientiem, kuri lieto TOAK, nepieciešama plānveida ķirurģiska vai neķirurģiska procedūra, var piemērot standartizētus pārvaldības protokolus, kuriem nav nepieciešama TOAK līmeņa pārbaude vai pāriešana uz heparīnu pirms procedūras. Ja pacientiem, kuri lieto TOAK nepieciešama neatliekama, steidzama vai daļēji steidzama ķirurģiska procedūra, antidotu izmantošana var būt piemērota izvēle, ja TOAK līmenis ir paaugstināts vai nav zināms.
Avots
Douketis JD, Spyropoulos AC. Perioperative management of patients taking direct oral anticoagulants. A review. JAMA. Published online August 12, 2024. doi:10.1001/jama.2024.12708
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2822177