Subakūts sklerozējošais panencefalīts pieaugušajam: gadījuma apskats
Bērni ar SSPE visbiežāk ir ar intelektuālās attīstības aizturi, mioklonusu, motoru disfunkciju, lēkmēm, kuru kulminācija ir akinētisks mutisms un koma. SSPE sastopamība pieaugušo vecumā ir retums, un klīniskā aina daudz variablāka. Ņemot vērā, ka pieaugušajiem SSPE izpaužas kā demence, tas ir diagnostiski izaicinošs pasākums ne tikai garā latentā perioda dēļ, bet arī plašo diferenciāldiagnožu dēļ.
Šajā publikācijā pastāstīts par gadījumu ar 35 gadus vecu vīrieti no Indijas, kam kognitīvā funkcija pasliktinājās pēdējo sešu mēnešu laikā. Pirmās pazīmes ievēroja sieva, kas norādīja uz kļūdām darbā un ikdienas uzdevumos, ko līdz šim veicis bez problēmām (t.sk. apģērbšanās, nagu griešana, utt.). Tāpat pasliktinājās runas un lasīšanas spējas, nespēja vairs rakstīt, atcerēties notikumus bērnībā, draugu un radu vārdus. No anamnēzes vecāki atzīmē, ka bērnībā ir bijusi epizode ar izsitumiem ādā un drudzi. Imunizācijas statuss bija nezināms. Ģimenē nav vēstures par tuviem radiniekiem ar demenci vai citām pārmantojamām neiroloģiskām slimībām.
Pēc rūpīgas pacienta izmeklēšanas un biežāk sastopamu iemeslu izslēgšanas, kā trešais diagnostikais solis tika veikta cerebrospinālā šķidruma izmeklēšana, kas norādīja uz augstiem IgG antivielu titriem uz masalu vīrusu (1:625, ELISA). Ņemot vērā visus iepriekš veiktos izmeklējumus, pacientam tika noteikta SSPE diagnoze, sākta terapija ar izoprinozīnu 1000 mg dienā un amantadīns 200 mg dienā. Turpmāko 16 mēnešu laikā pacientam attīstījās kortikāls aklums un bija neregulāras mioklonusa epizodes, bet pacients joprojām bija ambulatori uzraugāms.
Publikācijas autori norāda, ka SSPE jābūt kā vienai no diferenciāldiagnozēm progresējošas demences gadījumā arī pieaugušajiem. Šobrīd no viscerīgākajām terapeitiskajām metodēm SSPE gadījumā maza apjoma pētījumos tiek norādīta kombinācija – interferons plus izoprinozīns. Klīniskās norādes, kas var palīdzēt nonākt līdz diagnozei ir miokloniski tiki, vizuāli simptomi un masalu infekcija anamnēzē vai nepabeigts imunizācijas kurss.
Avots: Nair, S., Vysakha, K., Menon, R., & Sundaram, S. (2021). Adult-onset subacute sclerosing panencephalitis. Practical Neurology, 21(4), 346-350.