Sambucus nigra L. lapas inhibē TNF–α sekrēciju un reaktīvo skābekļu formas
Šā pētījuma mērķis bija izpētīt pretiekaisuma un antioksidantu aktivitāti četriem dažādiem plūškoka lapu ekstraktiem. Ekstrakti tika analizēti pēc to spējas ietekmēt citokīnu (TNF–α, Il-1β un IL–8) sekrēciju un reaktīvo skābekļu formas (ROS) caur neitrofiliem leikocītiem, stimulētiem ar baktēriju derivētiem produktiem. Ekstraktu citotoksiskumu noteica ar krāsošanu ar propīdija jodīdu, mērītu ar plūsmas citometriju. Ekstraktu pretiekaisuma efektvitāti noteica arī vērtējot to ietekmi uz lipoksigenāzes aktivitāti. No šūnām brīvās sistēmās tika vērtēta ekstraktu antioksidatīvā darbība, mazinot superoksīda anjonu, ūdeņraža peroksīda, slāpekļa oksīda un 2,2–difenil–1–pikrilhidrazilradikāļu iedarbību. Fenolskābju un flavonoīdu sastāvs tika analizēts caur HPLC–DAD–MSn un HPLC–DAD metodēm.
Pētījuma rezultāti norādīja, ka plūškoka lapām piemīt pretiekaisuma darbība, stimulējot neirofilos leikocītus, tādējādi inhibējot iekaisuma citokīnu darbību un ROS. Ekstrakti uz ūdens vai spirta bāzes ar plūškoka koncentrāciju 50µgx mL -1 TNF–α sekrēciju mazināja par 40 % (spirta bāze) un 10 % (ūdens bāze). ROS sekrēcija tika samazināta visos analizētajos ekstraktos par apmēram 50 %. Visi pētītie ekstrakti spēja mazināt lipoksigenāzes aktivitāti. Ekstrakti uz spirta bāzes bija ar augstāku fenolskābju komponentu daudzumu un augstāku antioksidatīvo aktivitāti, īpaši pret slāpekļa oksīdu.
Šā pētījuma rezultāti aicina turpināt pētījumus, lai apstiprinātu plūškoka lapu efektu iekaisuma mazināšanai, kā to jau šobrīd pieņemts izmantot tautas medicīnā.
Avots: Weronika Skowrońska, Sebastian Granica, Monika E. Czerwińska, Ewa Osińska, Agnieszka Bazylko, Sambucus nigra L. leaves inhibit TNF-α secretion by LPS-stimulated human neutrophils and strongly scavenge reactive oxygen species, Journal of Ethnopharmacology, Volume 290, 2022, 115116, ISSN 0378-8741, https://doi.org/10.1016/j.jep.2022.115116.