Rīgas Austrumu slimnīcā - Latvijā pirmā pilnībā automatizētā laboratorijas iekārtu līnija
Imants Paeglītis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs, atklājot laboratorijas iekārtu līniju, norādīja, ka tā veicinās pārmaiņas pacientu ārstēšanas procesā, jo samazināsies analīžu rezultātu gaidīšanas laiks un tiks ievērojami mazināta kļūdas iespēja.
Nataļja Rešetņaka, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Laboratorijas dienesta konsultante stratēģiskajos jautājumos uzsvēra, ka paraugu plūsmas optimizācija un izmeklējumu automatizācijas ieviešana ir līdz šim apjomīgākais projekts Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Laboratorijas dienesta vēsturē, kopsummā par apmēram 10 miljoni eiro. Finansējuma avots šim projektam ir pašu līdzekļi. Kā būtiskākos ieguvumus viņa nosauc: "Turpmāk viena trešdaļa no Laboratorijā “Gaiļezers” saņemtajiem paraugiem tiks integrēti vienotā testēšanas plūsmā un tas savukārt nodrošinās visiem izmeklējumiem precīzu un paredzamu izpildes laiku, neatkarīgi no laboratorijas noslodzes, kā arī ļaus novērst vai izslēgt “cilvēcisko kļūdu” iespējamību. Paralēli klīniskās ķīmijas un imūnķīmijas izmeklējumu automatizācijai ir atjaunota laboratorijas testēšanas iekārtu bāze arī citās sfērās – hematoloģijā, koaguloģijā, u.c. izmeklējumos. Un visbeidzot - universitāšu slimnīcu laboratoriju nozīmīgums, kas izriet no apstākļiem, ka mūsu slimnīcas stacionāros ārstējas pacienti ar vissmagākajām un vissarežģītākajām veselības problēmām! ”
Baiba Eglīte, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Laboratorijas dienesta Laboratorijas “Gaiļezers” vadītāja: “Automatizētā iekārtu līnija Laboratorijai “Gaiļezers” nodrošina pilnu paraugu aprites ciklu – pirms-izmeklēšanas posmā – preanalītikas iekārtā paraugu stobriņi tiek sašķiroti, centrifugēti, tiek pārbaudīta paraugu kvalitāte un derīgums testēšanai, tad elektrisks konveijers nogādā katru stobriņu uz attiecīgo testēšanas iekārtu – analizatoru, kur tiek veikta testēšana. Līnija savieno vairākus analizatorus vienotā sistēmā; pēcizmeklēšanas posmā izmeklējamais materiāls tiek sagrupēts arhivēšanai vai atkārtotai testēšanai, ja ir tāda nepieciešamība. Savukārt visu apvienojošā starp-programmatūra (middleware) dod iespēju pieslēgt arī iekārtas, kas atrodas autonomi no automatizācijas līnijas, kā arī jebkura izmeklējamā parauga statuss ir izsekojams reālajā laikā jebkurā izmeklējumu posmā. Tāpat tiek nodrošināta iespēja klīniski steidzamajiem testiem piešķirt ārpuskārtas (Cito!) izmeklējumu statusu, garantējot visīsāko izpildes laiku klīniski svarīgiem testiem neatkarīgi no kopējās paraugu plūsmas intensitātes – piemēram, ja paraugs nosūtīts no intensīvās terapijas nodaļas.”