PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rīgas Austrumu slimnīcā atvērts kabinets pacientiem ar traheostomu

Doctus
Rīgas Austrumu slimnīcā atvērts kabinets pacientiem ar traheostomu
Pixabay
Lai uzlabotu pacientu ar traheostomu aprūpi pēc smagām onkoloģiskām, neiroloģiskām operācijām, vienlaikus izglītotu pacientu un viņu tuvinieku vai kopēju, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā “Gaiļezers” no 1. jūlija sācis darboties Traheostomētu pacientu aprūpes kabinets, kurā pacientiem tiks veiktas nepieciešamās medicīniskās manipulācijas, kā arī sniegtas konsultācijas.

Pacientiem, kuriem būs nepieciešama traheostomas kaniles nomaiņa, tagad šī medicīnas ierīce būs valsts apmaksāta.

Ainārs Zariņš, Iekšķīgo slimību klīnikas Bronhoskopiju kabineta vadītājs: “Līdz šim traheostomas pacientu aprūpe lielā mērā balstījās uz mūsu slimnīcas personāla entuziasmu un pašiniciatīvu. Izveidojām apmācības programmu pacientiem, viņu tuviniekiem un medicīnas personālam. Bija liels pieprasījums pēc šīm zināšanām un prasmēm. Realitāte ir tāda, ka pēc izrakstīšanās no slimnīcas traheostomēta pacienta turpmāka aprūpe ir ģimenes ārsta un tuvinieku ziņā. Turklāt nepieciešamās medicīnas ierīces un preces, piemēram, kanile (aptuveni 70 eiro vērtībā), pārsēji, kā arī inventārs pacientam bija jāiegādājas par saviem personīgajiem līdzekļiem. Un kā likums - nepietiekamu zināšanu un ierobežotu finanšu iespēju dēļ – šiem pacientiem pasliktinājās veselības stāvoklis un tie atkal nonāca slimnīcā. Tagad šis apburtais loks tiks pārrauts!”

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā „Latvijas Onkoloģijas centrs” katru gadu veic aptuveni 50 balsenes izņemšanas operācijas, kad pacientam tiek konstatēts ļaundabīgs audzējs. Šiem pacientiem ir nepieciešama traheostoma pastāvīgi – visu atlikušo mūžu. Tāpat ik gadu stacionārā „Latvijas Onkoloģijas centrs” tiek veiktas 70 - 80 traheostomas operācijas elpceļu caurlaidības nodrošināšanai paliatīviem pacientiem, no kurām apmēram pusei pacientu tās ir ilgstoši lietojamas.

Stacionārā „Gaiļezers” gadā vidēji tiek veiktas aptuveni 250 traheostomijas operācijas pacientiem pēc dažādām politraumām, centrālās nervu sistēmas vai muguras smadzeņu traumām, neiroloģiskām saslimšanām, kas saistītas ar rīšanas traucējumiem. Vidēji 5% - 10% pacientu pēc traheostomas operācijām ir nepieciešams ievietot kanili – ilgstošai vai patstāvīgai lietošanai, lai aizsargātu elpceļus un saglabātu to funkciju.

Ambulatorām vizītēm uz Traheostomētu pacientu aprūpes kabinetu var pieteikties, zvanot pa tālruni 6704 2363 - otrdienās un ceturtdienās: no plkst.13.00. – plkst.15.00.