PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Priekškambaru mirdzēšanas skrīnings ar viedpulksteni augsta riska pacientiem: ziņojums no ESC Kongresa 2024

Doctus
Priekškambaru mirdzēšanas skrīnings ar viedpulksteni augsta riska pacientiem: ziņojums no ESC Kongresa 2024
Pixabay.com
Priekškambaru mirdzēšanas (PM) izplatība pieaug visā pasaulē, – aprēķināts, ka šobrīd zināmi aptuveni 63,6 miljoni pacientu ar prevalentu PM. Risks iegūt PM pastāv katram trešajam pasaules iedzīvotājam, turklāt ~30 % PM pacientu ir asimptomātiska. Bet mēs zinām, ka arī asimptomātika PM nav nekaitīgs līdzās gājējs – tā paaugstina insulta risku, mirstību, tajā pašā laikā labi reaģē uz terapiju. Jaunākās ESC vadlīnijas atbalsta dažādu modernu ierīču izmantošanu sirds ritma uzraudzībā. Tomēr pierādījumi par klīnisko efektivitāti un optimālajām skrīninga metodēm ir ierobežotā daudzumā.

Nīderlandes pētnieki ESC Kongresa 2024 laikā prezentēja savu paveikto pētījumu – tas bija daudzcentru nejaušināti kontrolēts pētījums, lai noteiktu diagnostisko ieguvumu ilgtermiņa PM sijājošai diagnostikai ar Apple Watch viedpulksteni, izmanojot PPG (fotopletismogrammas) un EKG funkciju augsta riska pacientu populācijai. Pētījumā tika iekļauti 65+ gadus veci pacienti ar CHADSVASc 2 punktiem vīriešiem vai 3 punktiem sievietēm, dalībniekiem vajadzēja Iphone versija 10 vai jaunāku. Izslēgšanas kritēriji – iepriekš zināma PM vai priekškambaru plandīšanās, TOAK lietotāji, ir implantējama ierīce. Kopā piedalījās 310 augsta riska pacienti – iedalīti standarta aprūpes grupā (n = 157) un viedpulksteņa grupā (n = 153), kam rokas pulkstenis bija jālieto vismaz 12 h dienā 6 mēnešus. Pacientiem caur HartWacht programmu (e-veselības sistēma Nīderlandē, kas pieejama ambulatoriem pacientiem un ārstiem) bija jāziņo, ja bija kādi PM simptomi, vai pulkstenis ziņoja par neregulāru sirds ritmu. Pacienti ar viedpulksteņa palīdzību pierakstīja EKG, ko automātiski nosūtīja pētniekiem. Ja PM netika konstatēts, EKG saglabāta mākonī. Ja PM konstatēta – ziņots kardiologam un tālāk veikta saziņa ar pacientu. Vidējais dalībnieku vecums 76,0 gadi, 42,5 % sievietes, vidējais CHADVASc 4 punkti.

Intervences grupā tika konstatēti 15 pacienti (9,8 %) ar PM, kamēr otrā grupā – 4 (2,5 %); (draudu attiecība 4,04 (95 % TI 1,34–12,19; p = 0,007). Pacienti ar viedpulksteni tika diagnosticēti ātrāk nekā tie, kas kontroles grupā, respektīvi, 31,0 dienas (IQR 10,0-84,0) intervences grupā pret 135,5 dienām (IQR 29,0-165,5) kontroles grupā. Svarīgi ņemt vērā, ka 100 % no pacientiem, kam konstatēts PM kontroles grupā bija simptomātiski, kamēr viedpulksteņa grupā 40 % bija asimptomātiski!

Pētnieki secina, ka PM skrīnings ir svarīgs augsta riska grupas pacientiem, jo ir iespējams PM atklāt ātrāk un arī asimptomātiskos gadījumus. Svarīgs jautājumus turpmākai pētniecībai ir izmaksu efektivitāte šādai augstu riska grupu kontrolei ikdienas praksē.  

Avots: ESC Congress 2024 London & Online. Enhanced Detection and Quickened Diagnosis of Atrial Fibrillation Using Apple Watch: A Randomized Controlled TrialSpeaker: Michiel Winter (Amsterdam University Medical Centre - Amsterdam, Netherlands (The))