Priekškambaru mirdzēšanas neirokognitīvais efekts: ieguvums no ABC algoritma
Faktori, kas veicina kognītīvo spēju pasliktināšanos PM pacientiem ir blakusslimības (hipertensija, dislipidēmija, atkarība no smēķēšanas, diabēts, insults anamnēzē, depresija), hemodinamiskie parametri (neregulārs ritms, slikta frekvences kontrole, patoloģiska asinsplūsma galvas smadzeņu asinsvados, kreisā priekškambara disfunkcija), trombozes (mikroembolijas, asimptomātiski bojājumi galvas smadzenēs, insults), kā arī citi faktori – ģenētisks risks, iekaisums, ateroskleroze, PM ilgums.
ABC algoritms ir zināms un iekļauts PM pārvaldības vadlīnijās: A — antikoagulācija jeb insulta novēršanas pasākumi, B — labāka simptomu (ritma un frekvences) kontrole un pārvaldība, C — kardiovaskulāro un citu blakusslimību ārstēšana. Kādi ir ieguvumi pacientiem, kas ir līdzestīgi ABC algoritmā ieteiktajam?
Tas ir loģisks rāmis, kurā iekļauties, lai strādātu ar PM pacientu un novērstu nevēlamu kardiovaskulāru notikumu risku. Turklāt, ja seko šim algoritmam, iespēja samazināt neirokognitīvu traucējumu attīstību PM pacientiem! To pierādījis pētījums ar vairāk kā 200 000 PM pacientiem Korejā. Līdzestība ABC principiem ievērojami samazināja demences sastopamību (HR 0,80; 95 % TI 0,73–0,87). Kaut arī pētījumam ir ierobežojumi savas retrospektīvās dabas dēļ, tas nodrošina ar pārliecinošiem pierādījumiem, lai atbalstītu ABC algoritma izmantošanu ikdienas praksē.
Avots: Calvert, P., Gupta, D., & Lip, G. Y. H. (2023). The neurocognitive effects of atrial fibrillation: benefits of the ABC pathway. European heart journal. Cardiovascular pharmacotherapy, 9(5), 413–420. https://doi.org/10.1093/ehjcvp/pvad021