PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pretvīrusu medikamenti gripas vieglu simptomu gadījumā: sistemātiska pārskata dati

Doctus
Pretvīrusu medikamenti gripas vieglu simptomu gadījumā: sistemātiska pārskata dati
Pixabay.com
Šķēpi tiek lauzti – vai vieglu gripas simptomu gadījumā pretvīrusu terapija ir lietderīga? Pētnieki Ķīnā ar sistemātiska pārskata un meta-analīzes palīdzību skaidrojuši, kāda ir dažādu pretvīrusa medikamentu efektivitāte vieglas gaitas gripas ārstēšanā.

Pārskata datu avoti bija izgūti no tādām datu bāzēm kā Medline, Embase, Central, Cinahl, Global Health, Epistemonikos un ClinicalTrials.gov, analizējot informāciju no nejaušinātiem klīniskajiem pētījumiem, kur salīdzināti tiešas darbības pretvīrusu medikamenti ar placebo, standarta aprūpi vai citu pretvīrusu medikamentu pacientiem ar vieglas gaitas gripu. Tika izvērtēti tādi ar gripu saistīti nevēlami notikumi kā mirstība, hospitalizācija, stacionēšana intensīvās terapijas nodaļā, hospitalizācijas ilgums, laiks līdz simptomu labošanās brīdim, rezistences parādīšanās vai blaknes no medikamenta.

Kā derīgi analīzei kopumā tika atzīti 73 pētījumi ar 34 332 pacientiem. Salīdzinājumā ar standarta aprūpi vai placebo, visiem pretvīrusu medikamentiem bija neliels vai nekāds efekts uz mirstības samazināšanu zema un augsta riska pacientiem. Visiem pretvīrusu medikamentiem (nebija datu par peramivīru un amantadīnu) bija neliels vai nekāds efekts uz hospitalizāciju zema riska pacientiem (augstas ticamības pierādījumi). Attiecībā uz hospitalizāciju augsta riska pacientiem oseltamivīram (risku atšķirība [RD] -0,4 %; 95 % TI -1,0-0,4; augsta ticamība) bija neliels vai nekāds efekts un baloksavīram (RD -1,6 %; 95 % TI -2,0-0,4; zemas ticamības) nedaudz samazināts hospitalizācijas risks. Attiecībā uz simptomu atvieglošanu, baloksavīrs iespējami samazināja simptomu ilgumu (vidējā atšķirība [MD] -1,02 dienas; 95 % TI -1,41—0,63; vidēja ticamība), oseltamivīram drīzāk nebija nozīmīga efekta (MD -0,75 dienas; 95 % TI -0,93—0,57; vidēja ticamība). Ārstēšanas blaknes biežāk novēroja oseltamivīra gadījumā, retāk baloksavīra gadījumā.

Šajā sistemātiskā pārskatā un meta-analīzē secināts, ka baloksavīrs potenciāli samazina hospitalizācijas iespējamību augsta riska pacientiem un var samazināt sliošanas laiku pacientiem ar vieglas gaitas gripu. Citiem pretvīrusu medikamentiem lielākoties nav efekta vai tas ir niecīgs.

Avots: Gao Y, Zhao Y, Liu M, et al. Antiviral Medications for Treatment of Nonsevere Influenza: A Systematic Review and Network Meta-Analysis. JAMA Intern Med. Published online January 13, 2025. doi:10.1001/jamainternmed.2024.7193