PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pēkšņas nāves riski pēc akūta miokarda infarkta – ieskats VALIANT un PARADISE–MI pētījumos

Doctus
Pēkšņas nāves riski pēc akūta miokarda infarkta – ieskats VALIANT un PARADISE–MI pētījumos
Pixabay.com
Pēkšņa nāve ir vadošais nāves iemesls pēc akūta miokarda infarkta (AMI). PARADISE–MI (Prospective ARNi vs ACE Inhibitor Trial to Determine Superiority in Reducing Heart Failure Events After MI) un VALIANT (Valsartan in Acute Myocardial Infarction) pētījumos iekļauti pacienti ar sastrēguma sirds mazspēju vai kreisā kambara disfunkciju pēc AMI. Vai šādu pacientu prognoze laika gaitā mainījusies? Līdz šim tas nebija pētīts.

Sekundāras analīzes veidā salīdzināja pēkšņas nāves/reanimācijas pasākumu biežumu sirds apstāšanās dēļ pēc AMI, ņemot vērā datus no PARADISE–MI (vidējais novērošanas laiks 22 mēneši) un VALIANT (vidējais novērošanas laiks 24,7 mēneši) daudzcentru, nejaušinātiem klīniskajiem pētījumiem. Sākumā VALIANT kohortu piemēroja pacientu raksturlielumiem no PARADISE–MI pētījuma (t.i., vismaz viens veicinošs riska faktors un nav anamnēzē sirds mazspēja).

Kopā 5661 pacients tika iekļauts PARADISE–MI kohortā (vidējais [SN] vecums 63,7 [11,5] gadi; 4298 [75,9 %] vīrieši) un 9617 tika iekļauti VALIANT kohortā (vidējais vecums 66,1 [11,5] gadi, 10 133 vīrieši [68,9 %]). VALIANT pētījumā 707 no 9617 dalībniekiem (7,4 %) piedzīvoja pēkšņu nāvi vai reanimācijas pasākumus sirds apstāšanās dēļ, kamēr PARADISE–MI kohortā no 5661 pētījuma dalībnieka pēkšņu nāvi vai reanimācijas pasākumus sirds apstāšanās dēļ piedzīvoja 148 pacienti (2,6 %). Pēkšņas nāves biežums visaugstākajos rādītājos bija pirmo mēnesi pēc infarkta abās kohortās: 19,3 (95 % TI 16,4–22,6) uz 100 persongadiem VALIANT pētījumā un 9,5 (95 % TI 7,0–12,7) uz 100 persongadiem PARADISE–MI pētījumā. Laika gaitā šie rādītāji pakāpeniski un strauji kritās. Salīdzinājumā ar VALIANT kohortu, pacienti PARADISE–MI pētījumā biežāk tika ārstēti ar PKI un saņēma bēta blokatorus, statīnus un minerālkortikoīdu receptoru antagonistus.

Pētījuma autori secina, ka pēkšņas nāves risks pēc AMI ir visaugstākais pirmajā mēnesī. Rezulāti uzrādīja, ka salīdzinājumā ar situāciju 20 gadus atpakaļ, pēkšņas nāves/ nepieciešamības reanimēt sirds apstāšanās dēļ risks pacientiem ar samazinātu kreisā kambara izsviedes frakciju un/vai sastrēgumu  plaušās ir 2–3 reizes zemāks gadījumos, kad pacients saņem mūsdienīgu ārstēšanu. Nepieciešams izstrādāt intervences, lai no pēkšņas nāves riskiem pasargātu pacientus pirmo mēnesi pēc AMI.

Avots: Curtain JP, Pfeffer MA, Braunwald E, et al. Rates of Sudden Death After Myocardial Infarction—Insights From the VALIANT and PARADISE-MI Trials. JAMA Cardiol. Published online August 07, 2024. doi:10.1001/jamacardio.2024.2356