Pasīvā smēķēšana un mutes dobuma veselība bērniem
Dati izgūti no tādām zinātniskajām datu bāzēm kā Medline, PubMed un Scopus līdz 2023.gada februārim. Neobjektivitātes risks izvērtēts pēc Ņūkāstlas–Otavas skalas. Iniciālajā meklēšanā atrasts 1221 ziņojums, bet pēc duplikātu izņemšanas un publikāciju pārskatīšanas 25 pētījumi tika izmantoti tālākai datu analīzei. Lielākā daļa pētījumu (94,4 %) atrada korelāciju starp pasīvo smēķēšanu un zobu kariesa izplatību; trīs pētījumos norādīja uz devas atkarīgām attiecībām. Pasīvā smēķēšana prenatāli 81,8 % pētījumos norādīja uz augstāku zobu kariesa iespējamību salīdzinot ar postnatālu ekspozīciju. Tabakas dūmu ekspozīcija un zobu kariesa risks augstāks bija ģimenēs, kur vecākiem ir zemāks izglītības līmenis, socioekonomiskais statuss, nevēlami uztura paradumi, slikta mutes dobuma higiēna.
Šajā sistemātiskajā pārskatā secināts, ka pasīvai smēķēšanai ir stingra saistība ar zobu kariesa attīstību bērniem. Svarīga agrīna intervence ar vecākiem un izglītošanas pasākumi, lai novērstu ar pasīvo smēķēšanu saistīto nelabvēlīgo iznākumu sastopamību. Visi klīnicisti, kas ikdienā strādā ar bērniem un viņu vecākiem, aicināti rūpīgi ievākt ģimenes anamnēzes datus un savlaicīgi izrunāt jautājumu par cigarešu dūmu ietekmi uz bērnu, lai riskus novērstu pašos pirmsākumos.
Avots: Uthayakumar, T., Bennett, J. X., Cartas, H. L., Brunet, M., Vo, K. L., & Kroon, J. (2023). Passive Smoking and Oral Health of Infants, Pre-schoolers and Children: A Systematic Review. Nicotine & tobacco research : official journal of the Society for Research on Nicotine and Tobacco, ntad093. Advance online publication. https://doi.org/10.1093/ntr/ntad093