Pasaules Hepatīta dienā atgādina par C hepatīta testu vismaz reizi mūžā
Pasaules Hepatīta dienas norises informatīvo kampaņu Latvijā rīko un aktualizē Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācija (LIHHASA). Šai laikā vadošie infektologi, hepatologi, citi ārsti un speciālisti gan tiekoties ar cilvēkiem, gan sociālo tīklu platformās un medijos īpaši atgādina veikt C hepatīta testu vismaz reizi mūžā visus, kas to vēl nav izdarījuši, neatkarīgi no tā, vai cilvēks ir vai nav kādā riska grupā, ievērojot, ka Latvijā C hepatīta saslimstības rādītāji ir vieni no visaugstākajiem Eiropas Savienībā.
“Latvijā biežāk sastopamie ir C un B hepatīti. Iespējams, pateicoties vakcinācijai, mazāk kļūst gadījumu ar B hepatītu, savukārt pret C hepatītu neeksistē vakcīnas, taču mūsdienās to ir iespējams pilnībā izārstēt, turklāt ātri un nesāpīgi, tāpēc cilvēkiem ir jāizmanto iespēja to laikus pamanīt, lai pasargātu sevi un citus,” skaidro LIHHASA viceprezidente, asoc. prof. Ieva Tolmane.
Viņa uzskata, ka arī Latvijai būtu visas iespējas izpildīt Pasaules Veselības organizācijas nosprausto mērķi – līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai. Lai sasniegtu PVO nosprausto mērķi, pats svarīgākais ir atklāt inficētos cilvēkus.
Akūta slimības forma bieži norit bez sūdzībām, taču vīruss, nemitīgi vairojoties, iznīcina aknu struktūru. Ja slimība netiek ārstēta, tā var pāriet hroniskā formā. HCV ir viens no galvenajiem hronisku aknu slimību izraisītājiem visā pasaulē. Ilgstoši nepamanīts, tas var radīt neatgriezeniskus bojājumus.
Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem pašlaik pasaulē dzīvo 71 miljons hroniska C hepatīta slimnieku.
Katru gadu inficējas 3-4 miljoni cilvēku. Katru gadu Eiropā ar aknu cirozi nomirst aptuveni 170000 cilvēku, un ar aknu vēzi – aptuveni 50000 cilvēku.
Kur var pārbaudīties uz C hepatītu?
1. Nododot asinis kā donoram – visi donori tiek testēti uz B un C hepatītu un HIV infekciju
2. HIV profilakses punktos – anonīmi un bez maksas visā Latvijā (www.spkc.gov.lv)
3. Pie ģimenes ārsta
4. Par maksu jebkurā laboratorijā, nododot anti-HCV