Pabeigta vakcinācija ar jebkuru no ES/EEZ apstiprinātajām vakcīnām sniedz augsta līmeņa aizsardzību pret SARS-CoV-2 vīrusa, tai skaitā arī tā vīrusa delta varianta, izraisītās slimības smagu norisi un letālu iznākumu. Augstākais aizsardzības līmenis tiek sasniegts, kad pagājis noteikts laika periods (septiņas līdz četrpadsmit dienas) pēc pēdējās vakcīnas devas saņemšanas - uzsver Zāļu valsts aģentūras speciālisti.
Riski pastāv, kamēr nebūs imunizēta lielākā daļa sabiedrības
Maiks Kečpols (Mike Catchpole), ESPKC vadošais zinātnieks, vēsta: “Lai gan pieejamās vakcīnas ļoti efektīvi aizsargā pret smagu Covid-19 norisi, šis risks nebūs pārvarēts, kamēr nebūs imunizēta lielāka sabiedrības daļa. Pašlaik mēs novērojam Covid-19 gadījumu skaita pieaugumu visā ES/EEZ, un vakcīnas joprojām ir labākais veids, kā izvairīties no smagas slimības norises un tās izraisītas nāves.”
Pieaugot vakcinācijas kampaņu mērogam ES/EEZ valstīs, dažos gadījumos var būt apsverama laika intervāla samazināšana starp vakcīnas pirmo un otro devu apstiprināto laika periodu robežās, īpaši cilvēkiem, kuri pakļauti smagas Covid-19 norises riskam un nav pabeiguši ieteikto vakcinācijas kursu.
"Izlaušanās" infekcijas
Ferguss Svīnijs (Fergus Sweeney), EZA Klīnisko pētījumu un ražošanas vadītājs, norāda: “Šīs Covid-19 vakcīnas ir ļoti efektīvas.
Tomēr, turpinoties vīrusa izplatībai sabiedrībā, mēs turpināsim novērot izlaušanās infekciju gadījumus vakcinēto cilvēku vidū. Tas nenozīmē, ka vakcīnas nedarbojas. Vakcinēti cilvēki ir daudz labāk pasargāti no smagas Covid-19 slimības norises nekā nevakcinēti cilvēki, un mums būtu jācenšas pēc iespējas ātrāk sasniegt pilnīgu vakcināciju.”
Tomēr inficēšanās gadījumā vakcīnas var lielā mērā novērst smagu slimības norisi un ievērojami samazināt Covid-19 dēļ slimnīcās nonākušo cilvēku skaitu.