PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Opioīdi krūts barošanas laikā un riski zīdainim: kohortas pētījums

Doctus
Opioīdi krūts barošanas laikā un riski zīdainim: kohortas pētījums
Pixabay.com
Visi opioīdi nelielos daudzumos nonāk krūts pienā, taču tā daudzums netiek uzskatīts pr bīstamu, lai izraisītu elpošanas vai CNS distresu jaundzimušajam. Tajā pašā laikā pieejami ziņojumi par opioīdu toksiskumu ar krūti barotiem zīdaiņiem, izsakot hipotēzi, ka iemesls ir augstu devu opioīdu uzņemšana ar krūts pienu. Ņemot vērā, ka pastāv potenciāli riski, par ko ziņo dažādi klīnisko gadījumu apskati, nav skaidrs, vai ir droši mātei, kas baro ar krūti savu jaundzimušo, analgēzijā parakstīt opioīdus. Opioīdu ietekme tika skaidrota ar kohortas pētījuma palīdzību par astoņus gadus ilgu periodu.

Pētījumā tika identificēti 865 691 mātes–bērna pāri, kas izrakstīti no dzemdību iestādes septiņu dienu laikā no dzemdībām laikā no 2012.gada septembra līdz 2020.gada martam. Katrai mātei, kas septiņu dienu laikā pēc izrakstīšanas saņēma opioīdu (morfijs, kodeīns, hidromorfons, oksikodons, tramadols vai fentanils) recepti, tika piemērota salīdzināšanai cita jaunā māmiņa, kas opioīdus nesaņēma, bija tā paša vecuma (+/- 1 gads), dzemdības norisinājušās tā paša kalendārā gada laikā un bija tā paša veida (fizioloģiskas vai ķeizargrieziens). Primārais pētījuma iznākums bija atkārtota zīdaiņa hospitalizācija 30 dienas pēc mātes saņemtās opioīdu receptes. Sekundārie iznākumi – jebkāda nepieciešamība doties uz uzņemšanas nodaļu zīdaiņa veselības traucējumu dēļ, hospitalizācija traumas dēļ, stacionēšana intensīvās aprūpes nodaļā, nepieciešamība pēc asistēšanas elpošanas hospitalizācijas laikā un visu iemeslu nāve.

Pētījumu noslēdza 85 675 mātes (99,8 % no 85 852 mātēm, kas saņēma opioīda recepti), kas saņēma un lietoja opioīdu krūts barošanas laikā un 85 675 mātes, kas opioīdus nelietoja. Biežāk izrakstītie opioīdi bija oksikodons (42 %), morfijs (19,3 %) un kodeīns (19,9 %). No zīdaiņiem, kas tika hospitalizēti 30 dienu laikā, 2962 (3,45 %) bija dzimuši mātēm, kas lietoja opioīdus krūts barošanas laikā un 3038 (3,5 %) bija dzimuši mātēm, kas opioīdus nelietoja. Zīdaiņiem, kuru mātes lietoja opioīdus, risks nonākt stacionārā nebija lielāks kā tiem zīdaiņiem, kuru mātes opioīdus nelietoja (risku attiecība 0,98, 95 % TI 0,93–1,03), taču risks nonākt uzņemšanas nodaļā bija margināli lielāks (risku attiecība 1,04; 95 % TI 1,01–1,08). Netika novērotas kādas atšķirības starp citiem nelabvēlīgiem iznākumiem vai nāves gadījumiem starp zīdaiņu grupām.

Šajā pētījumā netika atrasta saikne starp īstermiņa opioīdu lietošanu krūts barošanas laikā un nelabvēlīgiem zīdaiņa veselības iznākumiem. Tomēr, pētījuma autori aicina rūpīgi izvērtēt un būt piesardzīgiem, parakstot opioīdus ar krūti barojošai mātei.

Avots: Zipursky J S, Gomes T, Everett K, Calzavara A, Paterson J M, Austin P C et al. Maternal opioid treatment after delivery and risk of adverse infant outcomes: population based cohort study BMJ 2023; 380 :e074005 doi:10.1136/bmj-2022-074005