PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

NSPL, sāpes un novecošana: pielāgojam sāpju terapiju atbilstīgi pacientam

Doctus
NSPL, sāpes un novecošana: pielāgojam sāpju terapiju atbilstīgi pacientam
Pixabay.com
Pasaules Veselības organizācija norāda, ka novecošanās ir fizioloģiska organisku, funkcionālu un sociālu spēju samazināšanās līdz ar laiku un nav saistīta ar slimības vai traumu sekām. Tomēr mēs saprotam, ka līdz ar novecošanos, veselības prasību apjoms un nianses atšķiras. Viena no senioru vecumā izplatītām problēmām ir dažādas izcelsmes sāpju sindroms, tāpēc atbilstīgas sāpju terapijas piemeklēšana individuāli katra pacienta vajadzībām un blakusslimībām ir būtiska.

Lai izvērtētu NSPL terapijas iespējas pacientiem dažādos vecuma posmos un ar dažādām blakusslimībām, tika veikts aprakstošs literatūras pārskats par publikācijām no 2011.­–2021.gadam, atlasot tādus terminus kā “farmakokinētika”, “ibuprofēns”, “diklofenaks”, “acemetacīns”, “naproksēns”, “etodolaks” un “etorikoksibs”. No sākotnēji 828 atlasītajām publikācijām tikai astoņas bija derīgas padziļinātai pētījuma analīzei.

Selektīvie COX–2 inhibitori saistīti ar augstāku kardiovaskulāro notikumu risku, kamēr neselektīvie COX inhibitori ar augstāku kuņģa–zarnu trakta blakusparādību risku. NSPL, kuriem bija zemāks nieru ekskrēcijas rādītājs ar otrās fāzes metabolismu uzrādīja mazāk blakusparādību un zāļu mijiedarbības notikumus. Pacientiem, kuriem NSPL nepieciešams lietot regulāri un ir tādas blakusslimības kā kardiovaskulāru slimība vai traucēta nieru funkcija, rekomendē izvēlēties medikamentus, kas mazākā daudzumā izdalās caur nierēm (piemēram, acemetacīns, diklofenaks, etodolaks, 3.pierādījumu līmenis). Polifarmācijas pacienti, pacienti gados un pacienti ar hronisku alkohola lietošanas anamnēzi ar mazāk blaknēm sastapsies, lietojot NSPL ar otrās fāzes aknu biotransformāciju (acemetacīns un diklofenaks, 3.pierādījumu līmenis). Jauniem pacientiem, kas piedzīvo akūtas sāpes un kam ir aktīvs/hronisks simptomātisks gastrīts, rekomendēts izvēlēties selektīvus COX–2 inhibitorus (etorikoksibu vai celekoksibu, 2.pierādījumu līmenis).

Zinot katra pacienta anamnēzi un blakusslimības, kombinējot šīs zināšanas ar bāzes farmakoloģiskajām zināšanām, var nodrošināt pacientam drošu sāpju terapiju, veicinot pacienta līdzestību ārstēšanas procesā.

Avots: Ribeiro, Hugo et al. “Non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), pain and aging: Adjusting prescription to patient features.” Biomedicine & pharmacotherapy = Biomedecine & pharmacotherapie vol. 150 (2022): 112958. doi:10.1016/j.biopha.2022.112958