PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mudina valsti pret pneimokokiem vakcinēt pieaugušos riska grupās un seniorus

Doctus
Mudina valsti pret pneimokokiem vakcinēt pieaugušos riska grupās un seniorus
Freepik
Dažādu jomu un specializāciju vadošās ārstu un pacientu organizācijas nosūtījušas kopīgu vēstuli valsts vadības un veselības jomas vadības pārstāvjiem izpildvaras institūcijās un Saeimā, tostarp veselības ministram Hosamam Abu Meri, kurā pauž nepieciešamību iekļaut valsts imunizācijas programmā – pieaugušo vakcinācijas kalendārā – vakcīnu pret pneimokoku infekciju pieaugušajiem riska grupās un senioriem virs 65 gadiem.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem vakcinācija pret pneimokoku infekcijām ir viena no izmaksu efektīvākajām metodēm infekcijas slimību izplatības ierobežošanai un veselības sistēmas sloga mazināšanai.

“Pneimokoku infekcijas, ko izraisa baktērija Streptococcus pneumoniae, ir aktuāla globāla sabiedrības veselības problēma, kas ik gadu izraisa nopietnas slimības un nāves gadījumus visā pasaulē. Šī baktērija ir atbildīga par dažādām smagām slimībām, tostarp pneimoniju, meningītu un sepsi, savukārt vidusauss iekaisums, sinusīts un bronhīts ir biežākas, bet mazāk nopietnas izpausmes. Šī infekcija ir īpaši bīstama maziem bērniem, gados vecākiem cilvēkiem un personām ar novājinātu imūnsistēmu,” brīdina Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs, profesors Alvils Krams.

“Ir pierādīts, ka vakcinācija ir efektīva pneimokoku infekciju novēršanā pieaugušo riska grupās un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Pētījumi, kuros analizētas vakcīnas, norāda uz ievērojamu invazīvu pneimokoku infekciju gadījumu samazināšanos vakcinēto personu vidū,” akcentē Latvijas Invazīvās pneimonoloģijas un respiratorās medicīnas asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Purenkovs.

Pasaules Veselības organizācija ir atzinusi pneimokoku infekcijas par vienu no biežākajiem novēršamajiem nāves cēloņiem, kas īpaši skar valstis ar ierobežotiem resursiem. Tomēr arī attīstītās valstīs pneimokoku izraisītās slimības turpina radīt nopietnu slogu veselības aprūpes sistēmām. 

Vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Lielbritānijā, Francijā, Spānijā, Vācijā, Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā u.c. jau ir ieviestas valsts apmaksātas pneimokoku vakcinācijas programmas pieaugušajiem. Šajās valstīs programma aptver riska grupas un/vai personas vecumā virs 65 gadiem, kas palīdz efektīvi samazināt pneimokoku izraisītu saslimšanu izplatību. 

Arī Lietuvā ir ieviesta pieaugušo vakcinācijas programma pret pneimokoku infekciju. No 2023.gada ne tikai bērni un pieaugušie riska grupās var saņemt vakcīnu pret pneimokoku, bet arī pieaugušie, kas vecāki par 75 gadiem.

Saskaņā ar SPKC statistikas datiem, Latvijā laika posmā no 2020.gada līdz 2023.gadam invazīvo pneimokoku infekcijas gadījumu skaits ir palielinājies 2,12 reizes, sasniedzot astoņu gadījumu skaitu uz 100 000 iedzīvotājiem (. Visā Eiropā tikai 2022.gadā tika reģistrēti 17 700 invazīvā pneimokoka gadījumi, no kuriem lielākā daļa tika reģistrēta cilvēkiem virs 65 gadiem.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra apkopoto vakcinācija pret pneimokoku infekciju ir visefektīvākā aizsardzība. Līdz šim par valsts budžeta līdzekļiem, atbilstoši Vakcinācijas kalendāram, vakcināciju pret pneimokoku infekciju veic bērniem trīs reizes – divu mēnešu vecumā, četru mēnešu vecumā un 12-15 mēnešu vecumā. Kopš 2024.gada kalendārā esošā vakcīna pret pneimokoku infekciju ar desmit baktērijas serotipiem tiek nomainīta pret 15-valentu pneimokoku vakcīnu attiecīgi ar 15 serotipu klāstu.