PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Liek pamatus hipertrofiskās kardiomiopātijas ārstēšanas komandas izveidei Latvijā

Liek pamatus hipertrofiskās kardiomiopātijas ārstēšanas komandas izveidei Latvijā
PSKUS
Janvāra beigās Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centra speciālisti sadarbībā ar Barselonas Universitātes slimnīcu veica Latvijā divas unikālas sirds operācijas un organizēja semināru, kur savā pieredzē dalījās Eiropas labākie sirds ķirurgi, kuri specializējušies hipertrofiskās kardiomiopātijas ķirurģiskajā ārstēšanā - profesors Eduard Quintana un profesors Carlos A. Mestres.

Hipertrofiskā kardiomiopātija: sastopamība, klīnika, terapija

Hipertrofiskā kardiomiopātija ir sirds muskuļa saslimšana, kuras gadījumā sirds muskulis jeb miokards kļūst izteikti biezs, miokarda šūnas kļūst lielākas jeb hipertrofējas. Tā ir visbiežāk sastopamā ģenētiskā sirds slimība, ko diagnosticē aptuveni vienam no 500 pieaugušajiem. Slimības gaita  var būt ļoti dažāda - no “klusas” norises visas dzīves garumā līdz pēkšņai kardiālai nāvei vai smagai progresējošai sirds mazspējai ar izteiktiem klīniskajiem simptomiem. Pacientiem ar hipertrofisko kardiomiopātiju raksturīgas sūdzības par elpas trūkumu fiziskas slodzes vai miera stāvoklī, sāpēm krūtīs, sirdsklauvēm, kā arī sinkopes epizodēm. Ja medikamentozā terapija pacientam nepalīdz, tiek rekomendēta ķirurģiska operācija – kambaru starpsienas miektomija – kas ir visefektīvākā šīs slimības ķirurģiskās ārstēšanas metode ar zemu mirstības un komplikāciju risku.

Hipertrofiskā kardiomiopātija ir bieži sastopama Latvijā, tomēr šai slimībai ne vienmēr ir raksturīgas izteiktas sūdzības, tāpēc pacienti bieži nevēršas vai netiek nosūtīti pie speciālistiem, kaut arī šīs slimības diagnostika ir salīdzinoši vienkārša – ar ehokardiogrāfijas izmeklējumu. Latvijā jau divdesmit gadus ir pieejama hipertrofiskās kardiomiopātijas vienkāršāko gadījumu ķirurģiskā ārstēšana, ik gadu tiek veiktas 10 – 15 sirds kambaru starpsienas miektomijas, un kopš 2001. gada arīalkohola septālās ablācijas.

Operācijas Latvijā un izglītojošs seminārs

PSKUS Sirds ķirurģijas centra vadītājs, prof. Pēteris Stradiņš par veiktajām operācijām:  “Konsultējot viesķirurgiem, pirmā operācija tika veikta gados jaunai pacientei ar ļoti sarežģītu slimības gaitu – kambaru starpsienas bazālās daļas un starpsienas vidusdaļas hipertrofiju. Šādas diagnozes gadījumā bieži vien vienīgā ārstēšanas iespēja ir sirds transplantācija, tāpēc speciālistu komanda bija īpaši gandarīta par iespēju koriģēt šo slimību, veicot paplašinātu kambaru starpsienas miektomiju. Otra operācija tika veikta pacientei ar subaortālas membrānas recidīvu, kas būtiski ierobežoja pacientes ikdienas aktivitātes. Atkārtotās operācijas laikā membrāna tika izgriezta un membrānas piestiprināšanās vietā tika veikta kambaru starpsienas miektomija, lai novērstu slimības atkārtošanos nākotnē.”

Latvijas kardiologi un sirds ķirurgi bija aicināti piedalīties izglītojošā seminārā par hipertrofiskās kardiomiopātijas ehokardiogrāfiskās diagnostikas un ārstēšanas iespējām mūsdienās. To vadīja minētie Barselonas universitātes slimnīcas sirds ķirurgi un profesori kopā ar PSKUS kardiologu, medicīnas doktoru Aināru Rudzīti, kurš ir viens no Latvijas vadošajiem speciālistiem hipertrofiskās kardiomiopātijas ehokardiogrāfiskā diagnostikā un ārstēšanā ar alkohola septālu ablācijas metodi. Šajā pasākumā piedalījās ārsti ne vien no universitāšu un reģionālajām slimnīcām, bet arī tām ambulatorajām ārstniecības iestādēm, kur ikdienā tiek veikti ehokardiogrāfijas izmeklējumi.

Pateicoties sadarbībai ar Barselonas universitātes slimnīcu, ir ielikti pamati hipertrofiskās kardiomiopātijas ārstēšanas komandas izveidei Latvijā, ko veidos Sirds Ķirurģijas centra vadītājs profesors Pēteris Stradiņš, sirds ķirurgs Gvido J. Bergs, kardiologs Ainārs Rudzītis kopā ar citiem slimnīcas speciālistiem. Moderna hipertrofiskās kardiomiopātijas ķirurģiskā ārstēšana Latvijā ir svarīga, lai Sirds Ķirurģijas centrs varētu turpināt attīstīties par ekselences centru Baltijas reģionā, jo šobrīd šīs slimības ārstēšanas programmas pastāv tikai dažās sirds ķirurģijas klīnikās Eiropā.