PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Latvijā joprojām daudzi nezina, ka ir inficēti ar C hepatītu

Latvijā joprojām daudzi nezina, ka ir inficēti ar C hepatītu
Foto: Divi Gani
Latvijā ar C hepatītu ir inficēti aptuveni 40 000 iedzīvotāju, taču nav skaidrs precīzāks apjoms inficēto, jo Latvijā joprojām ir daudz cilvēku, kuri nezina, ka ir inficēti ar C hepatītu, jo nekad nav nodevuši analīzes šīs infekcijas noteikšanai.

Daudz neskaidrību rada arī tas, ka C hepatīta pārbaudes ir brīva izvēle pacientiem psihoneiroloģiskajās slimnīcās, sociālajos centros, patversmēs un arī ieslodzījuma vietās, uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” (LIC) Aknu slimību nodaļas vadītāja un  Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācija (LIHHASA) viceprezidente, asoc. prof. Ieva Tolmane.

I. Tolmane iesaka - jāveicina visas sabiedrības interese par skrīningu, katram iedzīvotājam pārbaudoties vismaz reizi mūžā. Tāpat nozīmīga ir tādu profesiju pārstāvju skrīnēšana, kuru veicējiem jāsaskaras ar nelaimes gadījumiem, svešām asinīm, piemēram, policistiem, glābējiem, ārstiem. Tā[at C hepatīta pacientiem būtu nepieciešama arī iespēja vizītei pie infektologa bez ģimenes ārsta nosūtījuma, jo praksē daudzi inficētie ir tādi, kam nav ģimenes ārsta.

Mūsdienās 95% gadījumu C hepatītu ir iespējams pilnībā izārstēt, jau vairākus gadus pacientiem Latvijā ir pieejama efektīva terapija, kuru apmaksā valsts, taču ārstēt iespējams tikai tos pacientus, kuri zina savu diagnozi. Tāpēc Pasaules Veselības organizācijas mērķa izpilde lielā mērā ir atkarīga no sabiedrības organizētības un budžeta pieejamības skrīningam un ārstēšanai. Lai sasniegti PVO nosprausto mērķi, Latvijā ik gadu būtu jāārstē vismaz 3000 pacientu.