PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Viltus pozitīvas mammogrāfijas rezultāti var atturēt sievietes no turpmākajām skrīninga pārbaudēm

Doctus
Viltus pozitīvas mammogrāfijas rezultāti var atturēt sievietes no turpmākajām skrīninga pārbaudēm
Freepik.com
Viltus pozitīvi mammogrāfijas izmeklējumi var atturēt sievietes no turpmākām pārbaudēm. Bet skrīninga programmas saglabāšana saskaņā ar grafiku joprojām ir svarīgākais nosacījums vēža agrīnai atklāšanai.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp skrīninga mammogrāfijas rezultātiem un turpmākā skrīninga iespējamību.

Šis bija kohorta pētījums, kurā iekļāva informāciju par 3 529 825 skrīninga mammogrāfijām (3 184 482 patiesi negatīvas un 345 343 viltus pozitīvas) veiktām no 2005. līdz 2017. gadam 1 053 672 sievietēm vecumā no 40 līdz 73 gadiem bez krūts vēža diagnozes.

Galvenie mērījumi bija mammogrāfijas rezultāti (patiesi negatīvs rezultāts vai viltus pozitīvs rezultāts ar ieteikumu tūlītējai papildu attēlveidošanai, īsu intervālu novērošanai vai biopsijai) no 1 vai 2 skrīninga mammogrammām. Tika novērtētas absolūtās atšķirības iespējamībā atgriezties uz skrīningu 9 līdz 30 mēnešu laikā pēc viltus pozitīviem un patiesi negatīviem skrīninga rezultātiem, samērojot grupas pēc rases, etniskās piederības, vecuma, laika, kopš pēdējās mammogrammas, BCSC reģistra un sieviešu un ārstniecības iestāžu klasterizācijas.

Skrininga programmā sievietes biežāk atgriezās pēc patiesi negatīva rezultāta (76,9 % [95% TI, 75,1% līdz 78,6%]), nekā pēc kļūdaini pozitīva rezultāta pēc papildu attēlveidošanai (koriģēta absolūtā atšķirība, –1,9 procentu punkti [TI, -3,1 līdz -0,7 procentu punkti]), īslaicīgas novērošanas (-15,9 procentu punkti [TI, -19,7 līdz -12,0 procentu punkti]) vai biopsijas (-10,0 procentu punkti [TI, -14,2 līdz -5,9 procenti punkti]). Sievietēm, kurām 5 gadu laikā tika veiktas 2 skrīninga mammogrammas, kļūdaini pozitīvs rezultāts otrajā reizē bija saistīts ar par trešdaļu samazinātu atgriešanās iespējamību neatkarīgi no pirmā skrīninga rezultāta.

Sievietēm bija mazāka iespēja atgriezties krūts vēža skrīninga programmā pēc viltus pozitīviem mammogrāfijas rezultātiem, īpaši ar ieteikumiem veikt īslaicīgu novērošanu vai biopsiju, radot bažas par turpmāku dalību rutīnas skrīningā starp šīm sievietēm ar paaugstinātu krūts vēža risku.

AVOTS: Miglioretti DL, Abraham L, Sprague BL, et al.  Between False-Positive Results and Return to Screening Mammography in the Breast Cancer Surveillance Consortium Cohort. Annals of Internal Medicine, 2024