Veselīgs dzīvesveids var kompensēt augstu ģenētisko insulta risku
Nesenie ģenētiskie atklājumi insulta jomā ir atraisījuši iespēju izmantot ģenētisko informāciju riska prognozēšanai un veselības iejaukšanās pasākumiem, kuru mērķis ir slimību profilakse. Pētnieki centās novērtēt insulta risku mūža laikā (LTRS) pēc ģenētiskā riska līmeņa un izpētīt, vai optimāla sirds un asinsvadu veselība var kompensēt augsta ģenētiskā riska negatīvo ietekmi uz mūža insulta risku.
Pētījuma dalībnieki bija 11 568 pieaugušie pusmūžā (56 % sieviešu, 23 % melnādaini), kuriem sākotnēji nebija insulta un kuri tika novēroti vidēji 28 gadus. Atlikušais LTRS tika novērtēts atbilstoši ģenētiskā riska līmeņiem, pamatojoties uz apstiprinātu insulta poligēna riska rādītāju, un sirds un asinsvadu veselības līmeni, pamatojoties uz American Heart Association Life's Simple 7 ieteikumiem. 45 gadu vecumā indivīdiem ar augstu, vidēju un zemu poligēna riska rādītāju atlikušais LTRS bija attiecīgi 23,2 % (95 % TI [20,8 % – 25,5 %]), 13,8 % (95 % TI [11,7 % – 15,8 %]) un 9,6 % (95 % TI [7,3 % – 11,8 %]). Tie, kuriem bija gan augsts ģenētiskais risks, gan neatbilstošs Life's Simple 7, piedzīvoja visaugstāko LTRS: 24,8 % (95% TI [22,0 % – 27,6 %]). Visās poligēnā riska punktu kategorijās tiem, kuriem bija optimāls Life's Simple 7, LTRS bija par ≈ 30 % līdz 43 % zemāks nekā tiem, kuriem Life's Simple 7 bija neatbilstošs. Tas atbilda gandrīz 6 papildu gadiem bez insulta.
Insulta risks mūža laikā atšķirās atkarībā no poligēna riska līmeņa un sirds un asinsvadu veselības. Optimālas sirds un asinsvadu veselības uzturēšana var daļēji kompensēt augstu ģenētisko risku, uzsverot modificējamu riska faktoru nozīmi un ilustrējot ģenētiskā riska informācijas personalizēšanas potenciālu, lai motivētu dzīvesveida izmaiņas insulta profilaksei.
AVOTS: Thomas EA, Enduru N, Tin A, et al. Polygenic Risk, Midlife Life's Simple 7, and Lifetime Risk of Stroke. Journal of the American Heart Association, 2022