Veselīgi uztura paradumi un fiziskās aktivitātes palīdz rezistentas hipertensijas gadījumos
Nekontrolēts augsts asinsspiediens (130/80 mm Hg vai augstāks), neskatoties uz trīs vai vairāku dažādu klašu medikamentu lietošanu, ieskaitot diurētisku līdzekli asinsspiediena pazemināšanai, ir stāvoklis, kas pazīstams kā rezistenta hipertensija. Lai gan aplēses ir atšķirīgas, rezistenta hipertensija, iespējams, skar aptuveni 5 % pasaules iedzīvotāju un var ietekmēt 20 % līdz 30 % pieaugušo ar augstu asinsspiedienu. Rezistenta hipertensija ir saistīta arī ar orgānu bojājumiem un par 50 % lielāku risku saslimt ar kardiovaskulāriem notikumiem, tostarp insultu, infaktu un nāvi.
Diēta un fiziskās aktivitātes ir labi zināmi līdzekļi augsta asinsspiediena ārstēšanai. 2021. gada jūnijā Amerikas Sirds asociācija ieteica, ka fiziskās aktivitātes ir optimāla pirmā ārstēšanas izvēle pieaugušajiem ar vieglu vai vidēji paaugstinātu asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs, kuriem citādi ir zems sirds slimību risks.
Šis jaunais pētījums “Resistentas hipertensijas ārstēšana, izmantojot dzīvesveida modifikāciju veselības veicināšanai” (TRIUMPH), ir pirmais, kas novērtē dzīvesveida izmaiņu ietekmi uz cilvēkiem ar rezistentu hipertensiju. Pētnieki atklāja, ka uzvedības izmaiņas, tostarp regulāras fiziskās aktivitātes, DASH (uztura pieeja hipertensijas apturēšanai) ievērošana, sāls patēriņa samazināšana un svara zaudēšana var ievērojami pazemināt asinsspiedienu un uzlabot sirds un asinsvadu veselību cilvēkiem ar rezistentu hipertensiju. Ēšanas plāns DASH ir bagāts ar augļiem, dārzeņiem, piena produktiem ar zemu tauku saturu un ierobežotu sāls daudzumu, un tas atbilst Amerikas Sirds asociācijas ieteikumiem par uzturu.
Četrus mēnešus ilgajā klīniskajā pētījumā piedalījās 140 pieaugušie ar rezistentu hipertensiju (vidējais vecums 63 gadi; 48 % sieviešu; 59 % melnādainie pieaugušie; 31 % ar 2. tipa cukura diabētu; un 21 % ar hronisku nieru slimību). Dalībnieki pēc nejaušības principa tika sadalīti divās grupās - 90 dalībnieki saņēma iknedēļas uztura konsultācijas un vingrošanas apmācību intensīvā, uzraudzītajā sirds rehabilitācijas vidē trīs reizes nedēļā. Pārējie 50 dalībnieki no veselības pedagoga saņēma vienu informatīvu sesiju un rakstiskas vadlīnijas par vingrinājumiem, svara zaudēšanu un uztura mērķiem, kas jāievēro patstāvīgi.
Pētnieki atklāja:
Uzraudzītās programmas dalībniekiem sistoliskais asinsspiediens pazeminājās aptuveni par 12 punktiem, salīdzinot ar 7 punktiem pašpārvaldes grupā. Sistoliskais asinsspiediens tiek atzīts par galveno sirds un asinsvadu slimību riska faktoru pieaugušajiem vecumā no 50 gadiem;
Asinsspiediena mērījumi, kas fiksēti 24 stundu ambulatorā uzraudzībā parastā dienā, atklāja, ka uzraudzītās dzīvesveida programmas grupā sistoliskais asinsspiediens samazinājās par 7 punktiem, bet pašvadītajai grupai asinsspiediens nemainījās;
Uzraudzīto programmu dalībniekiem bija arī lielāki uzlabojumi citos galvenajos sirds veselības rādītājos, kas liecina, ka viņiem ir mazāks sirds slimību risks nākotnē.
Pētījumā pierādīja, ka dzīvesveida izmaiņas cilvēkiem ar rezistentu hipertensiju var palīdzēt viņiem veiksmīgi zaudēt svaru un palielināt fizisko aktivitāti, kā rezultātā pazemināt asinsspiedienu un potenciāli samazināt infarkta vai insulta risku.
Pētnieki atzīmēja, ka uzraudzītās programmas panākumi nenozīmē, ka cilvēki ar rezistentu hipertensiju var pārtraukt zāļu lietošanu; tomēr tas liek domāt, ka iespējams, vēlēs samazināt medikamentu devas vai veikt medikamentu maiņu, pamatojoties asinsspiediena pazeminājumā.
AVOTS: Blumenthal JA, Hinderliter AL, Smith PJ, et al. Effects of Lifestyle Modification on Patients With Resistant Hypertension: Results of the TRIUMPH Randomized Clinical Trial. Circulation, 2021