Valproiskābe ārstē adipozitātes ierosinātu taukaino aknu hepatozi
Pētot, kā CYP450 metabolizē valproiskābi, zinātnieki secināja, ka tā aktivē AMPK proteīnu, kas jau pazīstams kā mērķis tiem medikamentiem, kurus izmanto metabolo traucējumu ārstēšanai, piemēram, 2.tipa cukura diabētam un aptaukošanās gadījumā. Cilvēkam CYP450 saimē ir 57 enzīmi, vairāki no tiem mijiedarbojas ar valproiskābi, pētījuma laikā pierādīts, ka valproiskābe var aktivēt AMPK pelēm un cilvēka hepatocītos, atkarībā no tās koncentrācijas.
„Bija aizraujoši atklāt, ka valproiskābe spēj aktivēt AMPK", stāsta Narmandje Bumpus, farmakoloģijas profesors. „Kas ir pat labāk, ir tā blakusproduktu spēja aktivēt AMPK zemākās devās. Tā ir laba īpašība, ja mēs gribam ar laiku to sākt izmantot cilvēku ārstēšanā".
Zinot, ka valproiskābi metabolizē CYP450 enzīmi, pētnieku grupa pievienoja CYP450 inhibitoru peles un cilvēka hepatocītiem un secināja, ka AMPK vairs netiek aktivēts. Tas ļāva atklāt, ka ne pati valproiskābe, bet tās metabolisma blakusprodukti ir tie, kas aktivē AMPK. Lai šo versiju pierādītu, tika pievienotas četras ķīmiski modificētas medikamenta formas un secināts, ka derivāti aktivē AMPK bez valproiskābesm klātbūtnes. Bez tam, tika panākta intensīvāka AMPK aktivācija, ar ievērojami zemāku koncentrāciju. Lai izpētītu valproiskābes metabolismu dzīvos organismos, valproiskābe tika dota adipozām pelēm ar paaugstinātu glikozes līmeni asinīs, taukaino hepatozi un strauju svara pieaugumu. Pelēm, kas saņēma valproiskābi, samazinājās glikozes līmenis asinīs, samazinājās svars un tauku akumulācija aknās, kamēr pelēm, kuras nesaņēma medikamentu, svars palika nemainīgs. „Veselības uzlabojums, ko novērojām adipozām pelēm ir iedvesmojošs", saka Bumpus. „Mēs ceram šādus rezultātus sasniegt arī cilvēkiem, kuri lieto valproiskābi."
Avots: Johns Hopkins Medicine. "Obesity-induced fatty liver disease reversed in mice." ScienceDaily, 29 January 2014.