Vai ķermeņa uzbūve ietekmē demences vai Parkinsona slimības risku?
Retrospektīvā pētījumā ar 412 691 dalībnieku (vidējais vecums 56 gadi, 55,1 % sievietes) 9,1 novērošanas gada laikā tika novēroti 8224 jauni neirodeģeneratīvu slimību gadījumi, lielākoties Alcheimera slimība, citu formu demence un Pārkinsona slimība. Pētījuma sākumā tika veikti ķermeņa uzbūves mērījumi, piemēram, vidukļa un gurnu apkārtmērs, saķeres spēks, kaulu blīvums un tauku un liesās masas mērījumi.
Vīriešiem ar augstu ķermeņa tauku līmeni vēderā neirodeģeneratīvās slimības attīstījās ar biežumu 3,38 gadījumi uz 1000 persongadiem, salīdzinot ar 1,82 gadījumiem uz 1000 persongadiem tiem, kuriem vēdera zonā bija zems ķermeņa tauku līmenis. Sievietēm biežums bija 2,55 uz 1000 persongadiem dalībniecēm ar par augstu ķetmeņa tauku līmeni vēdera zonā un rokās un 1,39 uz 1000 persongadiem ar zemu tauku līmeni konkrētajās zonās.
Pēc samērošanas ar citiem faktoriem, kas varētu ietekmēt slimības attīstību, piemēram, augsts ainsspiediens, smēķēšana, alkohola lietošana un cukura diabēts, pētnieki secināja, ka cilvēkiem ar augstu vēdera tauku līmeni ir par 13 % lielāka iespēja saslimt ar neirodeģeneratīvām nekā cilvēkiem ar zemu ķermeņa tauku līmeni.
Cilvēkiem ar augstu roku tauku līmeni bija par 18% lielāka iespēja saslimt ar neirodeģeneratīvām slimībām nekā tiem, kuriem roku tauku līmenis bija zems.
Cilvēkiem ar augstu muskuļu spēku bija par 26 % mazāka iespēja saslimt ar neirodeģeneratīvām slimībām nekā tiem, kuriem bija zems spēka līmenis.
Pētījuma rezultāti parādīja spēcīgas ķermeņa uzbūves modeļu saistības, ko raksturo “centrālā aptaukošanās”, “muskuļu spēks” un “roku dominējošais tauku sadalījums” gan ar neirodeģeneratīvām slimībām, gan smadzeņu novecošanos, ko daļēji izraisīja sirds un asinsvadu slimības. Šie atklājumi uzsver ķermeņa sastāva uzlabošanas un agrīnas sirds un asinsvadu slimību pārvaldības potenciālu, lai mazinātu neirodeģeneratīvo slimību risku.
AVOTS: Xu S, Wen S, Yang Y, et al. Association Between Body Composition Patterns, Cardiovascular Disease, and Risk of Neurodegenerative Disease in the UK Biobank. Neurology, 2024; 103 (4)