PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai kardiovaskulārie riska faktori ir saistīti ar migrēnu?

Doctus
Vai kardiovaskulārie riska faktori ir saistīti ar migrēnu?
Freepik.com
Paaugstināts asinsspiediens, īpaši augsts diastoliskais asinsspiediens, bija saistīts ar nedaudz lielāku migrēnas iespējamību sievietēm. Tomēr pētījumā netika konstatēts paaugstināts risks starp citiem kardiovaskulāriem riska faktoriem un migrēnu.

Lai gan vairāki pierādījumi liecina par saistību starp migrēnu un kardiovaskulāriem notikumiem, mazāk ir zināms par saistību starp kardiovaskulāriem riska faktoriem (KVRF) un migrēnu. Šīs zināšanas ir klīniski svarīgas, lai sniegtu norādījumus par kardiovaskulārā riska mazināšanu pacientiem ar migrēnu. Pētījumā tika izvirzīta hipotēze, ka KVRF ir saistīti ar augstāku migrēnas izplatību. Tāpēc pētījuma galvenais mērķis bija izpētīt dzimumam specifiskās saistītas starp KVRF un migrēnas izplatību mūža garumā.

Tika veikta šķērsgriezuma analīze populācijā balstītā kohortas pētījumā (Roterdamas pētījums), iekļaujot pusmūža un vecāka gadagājuma cilvēkus. Izmantojot (strukturētas) intervijas, fiziskās pārbaudes un asins paraugus, tika iegūta informācija par migrēnas izplatību mūža garumā un tradicionālajiem KVRF: smēķēšana, aptaukošanās, hiperholesterinēmija, hipertensija un cukura diabēts. Tāpat tika iegūta informācija par šo KVRF kvantitatīvo komponentu datiem, tostarp smēķēšanas gadiem, lipīdu līmeni, sistolisko un diastolisko asinsspiedienu (BP), ķermeņa masas indeksu un glikozes līmeni tukšā dūšā. Pacienti ar migrēnu tika pielīdzināti indivīdiem bez migrēnas pēc vecuma, un tika veikta loģistiskās regresijas analīzes, lai izpētītu KVRF un migrēnas dzimuma stratificētā saistība.

Kopumā pētījumā tika iekļautas 7266 kopienas pusmūža un vecāka gadagājuma personas (vidējais vecums 66,6 [IQR 56,4–74,8] gadi, 57,5 % sieviešu). Migrēnas izplatība mūža garumā bija 14,9 %. Sievietēm smēķēšana (OR=0,72, 95 % TI 0,58 – 0,90), vairāk paciņgadu (OR uz SD pieaugumu 0,91, 95 % TI 0,84 – 1,00), cukura diabēts (OR=0,74, 95 % TI 0,56 – 0,98) un augstāks glikozes līmenis tukšā dūšā (OR uz SD palielinājums glikozes līmenim 0,90, 95 % TI 0,82 – 0,98) bija saistīts ar mazāku migrēnas izplatību, savukārt augstāks diastoliskais BP bija saistīts ar lielāku migrēnas izplatību (OR uz SD palielinājums 1,16 , 95 % TI 1,04 – 1,29). Vīriešiem būtiskas saistības starp KVRF un migrēnu netika novērotas.

Tradicionālie KVRF bija vai nu nesaistīti, vai apgriezti saistīti ar migrēnu pusmūža un vecāka gadagājuma cilvēkiem, bet tikai sievietēm. Vīriešiem netika atklāta nekāda saistība starp KVRF un migrēnu. Tā kā tikai paaugstināts diastoliskais BP bija saistīts ar lielāku migrēnas izplatību sievietēm, pētnieki secināja, ka migrēna nav tieši saistīta ar tradicionālajiem KVRF. Turpmākie pētījumi ir pamatoti, lai šos atklājumus ekstrapolētu jaunākām populācijām.

AVOTS: Al-Hassany L, Acarsoy C, Ikram MK, et al. Sex-Specific Association of Cardiovascular Risk Factors With Migraine. Neurology, 2024; 103 (4)