PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai insulta risks no izplatītiem riska faktoriem mainās, cilvēkiem novecojot?

Doctus
Vai insulta risks no izplatītiem riska faktoriem mainās, cilvēkiem novecojot?
Freepik.com
Augsts asinsspiediens un cukura diabēts ir zināmi insulta riska faktori, taču tagad jauns pētījums liecina, ka, cilvēkiem novecojot, riska apjoms var samazināties.

"Augsts asinsspiediens un cukura diabēts ir divi svarīgi insulta riska faktori, kurus var pārvaldīt ar medikamentiem, samazinot insulta attīstības risku," sacīja pētījuma autors Džordžs Hovards, no Alabamas universitātes Birmingemas Sabiedrības veselības skolas. "Mūsu atklājumi liecina, ka to saistība ar insulta risku var būt ievērojami mazāka vecāka gadagājuma cilvēkiem, tomēr citi riska faktori nemainās līdz ar vecumu. Šīs riska faktoru atšķirības nozīmē, ka noteikšana, vai personai ir augsts insulta risks, var atšķirties atkarībā no viņa vecuma."

Pētījumā iekļāva 28 235 cilvēkus, kuriem anamnēzē nebija insulta. No šīs grupas 59 % bija baltās rases pārstāvji. Dalībnieki tika novēroti vidēji 11 gadus. Pētījuma sākumā dalībnieki tika intervēti un viņiem tika veikta fiziska pārbaude, lai novērtētu riska faktorus. Riska faktori bija augsts asinsspiediens, cukura diabēts, smēķēšana, priekškambaru mirdzēšana, sirds slimības un kreisā kambara hipertrofija.. Tā kā melnādainajiem cilvēkiem ir labi zināms augstāks insulta risks, rase arī tika uzskatīta par daļu no novērtētajiem riska faktoriem. Pētnieki sekoja līdzi dalībniekiem ik pēc sešiem mēnešiem, apstiprinot insultu, pārskatot medicīniskos ierakstus.

Pētījuma laikā, 276 074 persongados, bija 1405 insulta gadījumi. Persongadi atspoguļo gan cilvēku skaitu pētījumā, gan laiku, ko katrs cilvēks pavada pētījumā.

Dalībnieki tika sadalīti trīs vecuma grupās, kuras pēc tam tika salīdzinātas. Šo grupu vecuma diapazoni nedaudz mainījās atkarībā no pētnieku analizētajiem datiem. Katrā analīzē vecuma grupas tika atlasītas tā, lai katrā grupā būtu līdzīgs insultu gadījumu skaits, īpaši 45–64, 65–73 un 74+ gadi proporcionālas bīstamības analīzei; un 45-69, 70-79 un 80+ gadi Puasona regresijai.

Pētnieki atklāja, ka cilvēkiem ar cukura diabētu jaunākā vecuma grupā bija aptuveni divas reizes lielāka iespēja, ka attīstīsies insults nekā līdzīga vecuma cilvēkiem, kuriem nebija cukura diabēta, savukārt cilvēkiem ar cukura diabētu vecāka gadagājuma grupā bija aptuveni par 30 % lielāks risks, ka attīstīsies insults nekā līdzīga vecuma cilvēkiem, kuriem nebija cukura diabēta.

Pētnieki arī atklāja, ka cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu jaunākā vecuma grupā bija par 80 % lielāks insulta risks nekā līdzīga vecuma cilvēkiem bez augsta asinsspiediena, savukārt cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu vecāka gadagājuma cilvēkiem šis risks samazinājās līdz 50 %, salīdzinot ar līdzīga vecuma cilvēkiem bez paaugstināta asinsspiediena.

Attiecībā uz citiem insulta riska faktoriem, piemēram, smēķēšanu, priekškambaru mirdzēšanu un kreisā kambara hipertrofiju, pētnieki neatrada ar vecumu saistītas riska izmaiņas.

"Ir svarīgi atzīmēt, ka mūsu rezultāti neliecina, ka augsta asinsspiediena un cukura diabēta ārstēšana vecāka gadagājuma cilvēkiem kļūst nenozīmīga," sacīja Hovards. "Šādas ārstēšanas metodes joprojām ir ļoti svarīgas cilvēka veselībai. Taču ārstiem būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība arī tādiem riska faktoriem, kā priekškambaru mirdzēšana, smēķēšana un kreisā kambara hipertrofija, cilvēkiem novecojot."

Hovards arī atzīmēja, ka pat tad, ja riska faktoru ietekme samazinās līdz ar vecumu, kopējais cilvēku skaits ar insultu vecāka gadagājuma cilvēkiem joprojām var būt lielāks, jo kopējais insulta risks palielinās līdz ar vecumu. Piemēram, jaunākā vecuma grupā ar augstu asinsspiedienu, pētnieki lēš, ka aptuveni 2,0 % cilvēku ar normālu asinsspiedienu bija insults, salīdzinot ar 3,6 % cilvēku ar augstu asinsspiedienu. Vecākā vecuma grupā insultu piedzīvoja aptuveni 6,2 % cilvēku ar normālu asinsspiedienu, salīdzinot ar 9,3 % cilvēku ar augstu asinsspiedienu.

Pētījuma ierobežojums bija tāds, ka dalībnieku riska faktori tika novērtēti tikai vienu reizi pētījuma sākumā, un ir iespējams, ka tie laika gaitā ir mainījušies.

AVOTS: Howard G, Banach M, Kissela B, et al. Age-Related Differences in the Role of Risk Factors for Ischemic Stroke. Neurology, 2023; 10.1212/WNL.0000000000206837