Uztura ieteikums pacientiem ar 2.tipa cukura diabētu
Pētījumā tika salīdzināts asins glikozes, lipīdu un dažādu hormonu efekts pēc ēšanas, šis efekts tika salīdzināts, lietojot trīs dažādus uztura plānus, 2.tipa cukura diabēta pacientiem. Trīs uztura plāni bija: zema tauku satura diēta, zema ogļhidrātu satura diēta un vidusjūras diēta. Pētījumā tika iekļauts 21 pacients, kuri nejaušinātā kārtībā testēja visas trīs diētas. Katru dienu tika savākti seši asinssparaugi dažādos dienas laikos.
Zema tauku satura diēta tradicionāli tiek rekomendēta Ziemeļvalstīs, apmēram 55% no kopējās enerģijas sastāda ogļhidrāti. Zema ogļhidrātu satura diētā ir relatīvi zems ogļhidrātu daudzums, apmēram 20% no kopējās enerģijas sastāda ogļhidrāti un 55% tauki. Vidusjūras diēta sastāvēja tikai no melnas kafijas brokastīs un bija viena liela ēdienreize, kurā koncentrējās lielākais kaloriju apjoms.
Pētnieki atklāja, ka zema satura ogļhidrātu diēta paaugstina glikozes līmeni asinīs mazāk nekā zema tauku satura diēta, savukārt tika novērots, ka triglicerīdu līmenis zema ogļhidrātu satura diētas gadījumā ir augstāks nekā zema tauku satura diētas gadījumos.
Interesants bija atklājums, ka vidusjūras diēta bez brokastīm un ar bagātīgām vakariņām ar vīnu, nepaaugstina glikozes līmeni asinīs, neskatoties uz to, ka ir bijusi viena liela ēdienreize.
Tas apliecina, ka cilvēkiem ar 2.tipa cukura diabētu labāk ir ēst vienu bagātīgu maltīti, nekā daudzas mazas maltītes, kā arī priekšroka jādod vidusjūras diētai nevis zema tauku vai ogļhidrātu satura diētai.
Pirmavots: Hanna Fernemark, Christine Jaredsson, Bekim Bunjaku, Ulf Rosenqvist, Fredrik H. Nystrom, Hans Guldbrand. A Randomized Cross-Over Trial of the Postprandial Effects of Three Different Diets in Patients with Type 2 Diabetes. PLoS ONE, 2013; 8 (11).