Urīnceļu infekciju profilakse bērniem, neizmantojot antibiotikas
Ievērojama daļa bērnu pēc pirmās epizodes piedzīvo urīnceļu infekcijas (UTI) atkārtošanos. Kaut arī zemu devu antibiotiku profilakse ir bijusi UTI profilakse, jaunākie pierādījumi radīja bažas par to efektivitāti un drošību.
Pētījuma mērķis bija sistemātiski sintezēt pierādījumus par ne-antibiotiku profilaktiskās iejaukšanās efektivitāti un drošību UTI. Izmantojot atslēgvārdus, kas saistīti ar pētāmo populāciju (bērniem) un iejaukšanos (bez antibiotikām), tika meklēti pētījumi CENTRAL, Embase, PubMed un Web of Science nejaušināta iedalījuma kontrolētos pētījumos (RCT), kas publicēti līdz 2020. gada augustam. RCT salīdzināja jebkādas ar antibiotikām nesaistītas iejaukšanās ar placebo / antibiotikas bērnu UTI profilaksei. Mēs izmantojām nejaušas ietekmes modeli, lai sniegtu apvienotus aprēķinus. Tika iekļauti sešpadsmit izmēģinājumi, kuros novērtēja 1426 dalībniekus. Dzērveņu efektivitāte UTI atkārtošanās mazināšanā bija tikpat efektīva kā antibiotiku profilakse (RR: 0,92; 95% TI: 0,56-1,50), bet labāk nekā placebo / bez terapijas (RR: 0,48; 95% TI: 0,28-0,80). Probiotiku terapija bija efektīvāka, samazinot UTI recidīvu (RR: 0,52; 95% TI: 0,29-0,94), salīdzinot ar placebo. Lai gan probiotiku terapija nebija efektīvāka par antibiotiku profilaksi, novēršot UTI (RR: 0,82; 95% TI: 0,56–1,21), tai bija mazāks rezistences pret antibiotikām risks (RR: 0,38; 95% TI: 0,21–0,69). Dzērveņu produkti un probiotikas ir divas ne-antibiotiskas iejaukšanās, kuras galvenokārt ir novērtētas, un samazina UTI atkārtošanās risku bērniem, salīdzinot ar placebo. Šī sistemātiskā pārskata secinājumi liecina, ka, lai gan var izmantot dzērvenes un probiotikas, noteikti ir jānosaka labākas un pieņemamākas iejaukšanās, kas nav antibiotikas. Kas ir zināms:
• Zema antibiotiku devas efektivitāte ir pretrunīga, novēršot UTI, un tā ir saistīta ar pretmikrobu rezistences riska palielināšanos.
• Ar antibiotikām nesaistītas iejaukšanās, piemēram, dzērveņu produkti, efektīvi novērš UTI atkārtošanos pieaugušajiem.
Kas jauns:
• Dzērveņu produkti efektīvi samazina UTI atkārtošanos bērniem.
• Zemas kvalitātes pierādījumi liecina, ka probiotikas var būt potenciāls profilaktisks pasākums, lai mazinātu UTI atkārtošanos bērnu populācijā.
AVOTS: Meena J, Thomas Ch C, et al. Non-antibiotic interventions for prevention of urinary tract infections in children: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Eur J Pediatr. 2021 Jun 22.