Tuberkuloze maina aknu metabolismu un var veicināt cukura diabēta attīstību
Tuberkuloze (TB) ir visā pasaulē izplatīta infekciju slimība, kurai liela daļa gadījumu nav diagnosticēti. TB kontroli veic aizsargājoša šūnu imūnreakcija, kas ir arī hroniska, iekaisīga un sistēmiska. Hronisks iekaisums var traucēt vielmaiņu un apdraudēt orgānus, kas ir svarīgi veselības uzturēšanai, piemēram, aknas. Tas, cik lielā mērā plaušu tuberkuloze var traucēt aknu vielmaiņas funkciju, ir slikti definēts. Šajā pētījumā izmantoja plaušu TB peles modeli, lai pārbaudītu izmaiņas aknās, kad imunitāte pirmo reizi izpaužas plaušās. Tika noskaidrots, ka plaušu tuberkuloze izraisa ar imūnsistēmu saistīto signalizācijas ceļu regulēšanu aknu šūnās un ka ar tuberkulozi inficētām pelēm ir mainījies glikozes metabolisms. Atkārtoti analizējot publicētos vielmaiņas datus par cilvēkiem, tika atklāts, ka vielmaiņas signāls, kas saistīts ar insulīna rezistenci, atdala tos, kuriem ir TB, no veseliem cilvēkiem un laika gaitā mainās līdz TB progresēšanai un izzušanai, tādējādi norādot, ka cilvēkiem, kuri slimo ar tuberkulozi rodas glikozes metabolisma traucējumi. Šie dati ir svarīgi, jo pierādām, ka TB traucē glikozes metabolismu aknās, un tas ir ļoti svarīgi, lai izprastu TB un vielmaiņas slimību mijiedarbību.
Nākamo pētījumu mērķis ir definēt molekulāros ceļus, ar kuriem imūnā atbilde maina aknu metabolismu, ļaujot potenciāli izveidot mērķtiecīgas iejaukšanās. Tiks pētīts arī, kā latentā TB (kas ir inficēšanās ar tuberkulozes baktēriju izraisītāju bez būtiskiem simptomiem) var ietekmēt vielmaiņu.
AVOTS: Mrinal K. Das, Ben Savidge, John E. Pearl, Thomas Yates, Gareth Miles, Manish Pareek, Pranabashis Haldar, Andrea M. Cooper. Altered hepatic metabolic landscape and insulin sensitivity in response to pulmonary tuberculosis. PLOS Pathogens, 2024; 20 (9): e1012565