PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Statīnu terapija nav saistīta ar paaugstinātu vēža risku

Doctus
Cilvēkiem, kuri lieto holesterīnu pazeminošus statīnus, nav lielāks risks, ka attīstīsies ļaundabīgs audzējs, salīdzinot ar statīnu nelietotājiem, ziņo jaunākā pētījuma rezultāti, kas publicēti Amerikas Kardioloģijas koledžas žurnālā (Journal of the American College of Cardiology).

Jaunajā pētījumā, analizējot 92 000 amerikāņu medicīnas ierakstu, zinātnieki atklāja, ka puse no visiem dalībniekiem lietoja statīnus, un tiem netika konstatētas lielākas izredzes 5 gadu laikā saslimt ar ļaundabīgu audzēju, salīdzinot ar tiem, kuri statīnus nelietoja.

Tikai 11,4% no visiem statīnu lietotājiem tika atklāts ļaundabīgais audzējs, savukārt statīnu nelietotāju vidū tie bija 11,1% jauni ļaundabīga audzēja gadījumi, netika novērota statistiski ticama risku atšķirība.

Pētījuma rezultāti apstiprina, ka medikamenti, ko lieto miljoniem cilvēku visā pasaulē, nepaaugstina vēža risku.

Lielā daļā iepriekš veiktu pētījumu arī netika konstatēta saistība starp statīnu lietošanu un vēža attīstību. Tomēr ir atsevišķi pētījumos, kuros šāda saistība ir pierādīt, piemēram, 2008.gada klīniskajā pētījumā, tika pierādīts, ka, lietojot vienu konkrētu statīnu grupas medikamentu, paaugstinās vēža risks, salīdzinot ar placebo.

Jaunākā pētījuma priekšrocība ir tā, ka tas veikts lielai pacientu grupai „reālā dzīvē”, salīdzinot ar klīnisko pētījumu dalībniekiem. Pacientu veselības dati tika ņemti no visas Amerikas, no dažādiem ārstiem, tādēļ tas ir liels ieguvums, ka netika pierādīta saistība starp statīnu lietošanu un paaugstinātu vēža risku.

Ir pat pierādījumi, ka statīni palīdz ārstēt vai samazināt atsevišķu vēža veidu risku, piemēram, prostatas vēža.

ASV puse no visiem vīriešiem vecumā pēc 65 gadiem un 40% sieviešu šajā vecumā lieto statīnus. Saistībā ar plašo statīnu lietošanu visā pasaulē, svarīgi ir atrast atbildi uz „statīni – vēzis” jautājumu. Lai atbildētu uz šo jautājumu, pētnieki izmantoja elektronisko medicīnas ierakstu datu bāzi par 11 miljoniem amerikāņu. Tika apkopota informācija par 45 857 pacientiem, kuri lietoja statīnus, un katram no tiem tika piemeklēts cits pacients, kurš nekad nebija lietojis statīnus, bet bija līdzīgs pacientam, kurš lieto satīnus, pamatojoties uz sekojošiem faktoriem: svars, vecums, holesterīna līmenis un citi medicīniski stāvokļi.

Visi vīrieši, kuri tika iekļauti pētījumā bija vecāki par 44 gadiem un visas sievietes bija vecākas par 54 gadiem.

Kopumā pētījuma laikā tika secināts, ka statīnu lietotājiem nav paaugstināts vēža risks piecu gadu periodā.

Pētnieki uzskata, ka būtu jāveic līdzīgs pētījums atsevišķi pa statīnu grupām, jo medikamenti nav vienādi un to īpašības var būt atšķirīgas attiecībā uz kancerogenitāti.