Statīni var samazināt arī trombozes risku pēc operācijas
Katru gadu pieaug gūžas un ceļa locītavas aizvietojošu operāciju biežums (2011.gadā ASV tika veiktas vairāk nekā miljons šādu operāciju). Lai gan pati procedūra ir droša un efektīva, un samazina sāpes un atjauno kustības lielākajai daļai pacientu, saglabājas blakusparādību risks, tai skaitā, trombembolisku notikumu risks.
Pašreizējās standarta dziļo vēnu trombozes vadlīnijas paredz elastīgo zeķu un/vai citu kompresijas ierīču lietošanu iestājoties slimnīcā, kompresijas terapija jāturpina pacientam atsākot kustības un jāturpina turpmākos pāris mēnešus, antikoagulantu terapija jāuzsāk iepriekšējā vakarā pirms operācijas un jāturpina pēc pacienta izrakstīšanas no stacionāra.
Jaunajā pētījumā, pētnieki analizēja 546 pilnīgu gūžas un ceļa locītavas aizvietošanas operāciju iznākumus, minimālais novērošanas laiks bija 11 mēneši pēc operācijas.
Visi pacienti saņēma standarta dziļo vēnu trombozes profilakses pēcoperācijas terapiju. Vidējais pacienta vecums bija 65,5 gadi un 61% pacientu bija ar aptaukošanos, ar ĶMI 33kg/m2. Pacientus sadalīja divās grupās: 196 lietoja statīnus pirms operācijas, operācijas laikā un pēc tās; 221 pacients nelietoja statīnus.
Statīnu grupā novēroja statistiski ticami zemāku dziļo vēnu trombožu notikumu biežumu (15 pacienti vai 7,7%) nekā grupā, kurā nelietoja statīnus (31 pacienti vai 14,5%).
Pētnieki atklāja, ka statīni kā papildinājums konvencionālajai vēnu trombembolisma farmakoloģiskajai terapijai, statistiski ticami samazina dziļo vēnu trombožu notikumu biežumu pēc operācijas periodā pēc pilnīgas gūžas un ceļa aizvietošanas.
Relatīvais dziļo vēnu trombozes risks, lietojot statīnus samazinās, par 48%. Statīniem nav tikai lipīdus samazinošs efekts, bet arī pretiekaisuma efekts, kas palīdz samazināt arī dziļo vēnu trombozes attīstības risku.
Pirmavots: American Academy of Orthopaedic Surgeons. "Statins may lower blood clot risk following joint replacement surgery." ScienceDaily. ScienceDaily, 11 March 2014.