Smēķēšanas atmešana un īstermiņa/ ilgtermiņa ietekme uz mirstību
Pētījumā apkopoja pašreizējo vai bijušo cigarešu smēķētāju bīstamības koeficientus no četrām nacionālajām kohortām, kuru datus var savienot ar nāves reģistriem Amerikas Savienotajās Valstīs, Apvienotajā Karalistē, Norvēģijā un Kanādā pieaugušajiem vecumā no 20 līdz 79 gadiem no 1974. līdz 2018. gadam. Tika aprēķinātas pārmērīga riska atšķirības un izdzīvotība, salīdzinot pašreizējos vai nekad nesmēķētājus ar smēķēšanu atmetušajiem mazāk kā pirms 3 gadiem, 3 – 0 gadie vai vairāk kā pirms 10 gadiem.
Starp 1,48 miljoniem pieaugušo, kas tika novēroti 15 gadus, tika konstatēti 122 697 nāves gadījumi. Pielāgojot vecumu, izglītību, alkohola lietošanu un aptaukošanos, pašreizējiem smēķētājiem bija augstāks nāves riska koeficients, salīdzinot ar tiem, kuri nekad nesmēķēja (2,8 sievietēm, 2,7 vīriešiem). Sievietēm un vīriešiem, kuri smēķēja, izdzīvotība vecumā no 40 līdz 79 gadiem bija attiecīgi par 12 un 13 gadiem mazāka nekā nesmēķētājiem (aptuveni 24 līdz 26 dzīves gadi zaudēti smēķētājiem, kuri nomira no smēķēšanas, kopā ar nulles zaudējumiem smēķētājiem, kuri smēķēja un nenomira no smēķēšanas). Bijušajiem smēķētājiem bija zemāks riska koeficients (1,3 gan sievietēm, gan vīriešiem). Īslaicīga pārtraukšana mazāk nekā 3 gadus bija saistīta ar zemāku pārmērīgu risku par 95 % sievietēm un 90 % vīriešiem, kas jaunāki par 40 gadiem, ar ievērojamu labvēlīgu saistību arī sievietēm un vīriešiem vecumā no 40 līdz 49 gadiem (attiecīgi 81 % un 61 %) un vecumā no 50 līdz 59 gadiem (attiecīgi 63 % un 54 %). Pārtraukšana katrā vecumā bija saistīta ar ilgāku izdzīvotību, īpaši ja smēķēšanas pārtraukšana bija pirms 40 gadu vecuma. Salīdzinot ar visu vecumu smēķēšanas turpināšanu, smēķēšanas atmešana, kas bija mazāka par 3 gadiem, potenciāli novērsa 5 zaudētus dzīves gadus, un atmešana uz 10 vai vairāk gadiem novērsa aptuveni 10 zaudētus dzīves gadus, nodrošinot izdzīvošanu, kas ir līdzīga tiem, kas nekad nesmēķē.
Smēķēšanas atmešana jebkurā vecumā, bet īpaši jaunākos gados, bija saistīta ar zemāku pārmērīgu mirstību kopumā un no asinsvadu, elpceļu un neoplastiskām slimībām. Labvēlīgās saistības bija redzamas jau 3 gadus pēc smēķēšanas pārtraukšanas.
AVOTS: Cho ER, Brill IK, Gram IT, et al. Smoking Cessation and Short- and Longer-Term Mortality. NEJM Evid 2024;3(3)