Smaganu infekcijas var būt aritmiju riska faktors
Peridontīts ir saistīts ar ilgstošu iekaisumu, un iekaisumam ir galvenā loma priekškambaru fibrozes progresēšanā un priekškambaru fibrilācijas patoģenēzē. Pētnieki izvirzīja hipotēzi, ka peridontīts saasina priekškambaru fibrozi. Šī kreisā priekškambaru piedēkļu histoloģiskā pētījuma mērķis bija noskaidrot saistību starp klīniskā peridontīta stāvokli un priekškambaru fibrozes pakāpi.
Kreisā priekškambara piedēkļi tika ķirurģiski izņemti un pētnieki analizēja audus, lai noteiktu korelāciju starp priekškambaru fibrozes smagumu un smaganu slimības smagumu. Viņi atklāja, ka jo sliktāks ir peridontīts, jo sliktāka ir fibroze, kas liecina, ka smaganu iekaisums var pastiprināt iekaisumu un sirds slimības.
Šis pētījums sniedz pamata pierādījumus tam, ka peridontīts var saasināt priekškambaru fibrozi un var būt jauns modificējams priekškambaru mirdzēšanas riska faktors.
Saskaņā ar pētnieku teikto, papildus citu riska faktoru, piemēram, svara, fizisko aktivitāšu līmeņa, tabakas un alkohola lietošanas paradumu maiņai, periodonta aprūpe varētu palīdzēt visaptverošā priekškambaru fibrilācijas pārvaldībā. Tomēr viņa brīdināja, ka šajā pētījumā nav konstatēta cēloņsakarība, kas nozīmē, ka, lai gan smaganu slimības un priekškambaru fibrozes smaguma pakāpes šķiet saistītas, pētnieki nav atklājuši, ka viens rezultējas ar otru.
Ir nepieciešami papildu pierādījumi, lai noteiktu, ka periodontīts cēloniski veicina priekškambaru fibrozi un ka periodonta aprūpe var mazināt fibrozi. Viens no pētnieku mērķiem ir apstiprināt, ka peridontīts ir modificējams priekškambaru mirdzēšanas riska faktors, un veicināt zobārstu līdzdalību visaptverošā priekškambaru fibrilācijas ārstēšanā. Peridontīts ir viegli modificējams mērķis ar zemākām izmaksām starp zināmajiem priekškambaru mirdzēšanas riska faktoriem. Tādējādi šīs pētījumu sērijas sasniegumi var sniegt labumu daudziem cilvēkiem visā pasaulē.
Pētnieki cer veikt turpmākus klīniskos pētījumus, lai noskaidrotu, vai periodonta iejaukšanās samazina priekškambaru fibrilācijas rašanos un uzlabo pacientu iznākumus.
AVOTS: Miyauchi S, Nishi H, Ouhara K, et al. Relationship Between Periodontitis and Atrial Fibrosis in Atrial Fibrillation. JACC: Clinical Electrophysiology, 2023; 9 (1): 43