PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Smadzeņu satricinājums anamnēzē saistīts ar mātes psihisko veselību

Doctus
Smadzeņu satricinājums anamnēzē saistīts ar mātes psihisko veselību
Freepik.com
Smadzeņu satricinājums anamnēzē var nopietni ietekmēt sieviešu psihisko veselību pat vairākus gadus pēc dzemdībām.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp smadzeņu satricinājuma anamnēzi pirms dzemdībām un smagu mātes psihiskās veselības traucējumu risku.

Tika veikts populācijā balstīts kohorta pētījums par personām, kuras dzemdēja vienu dzīvi dzimušu bērnu laika posmā no 2007. līdz 2017. gadam, ar novērošanu līdz 2021. gadam Ontario, Kanādā. Primārais iznākums bija smagi mātes psihiskā veselības traucējumi, kas definēti kā neatliekamās psihiatrijas nodaļas apmeklējumi, uzņemšana psihiatrijas slimnīcā, paškaitējums vai pašnāvība 14 gadu laikā pēc dzemdībām. Izmantojot Cox proporcionālo risku regresiju, tika aprēķināti pielāgotie riska rādītāji (aHR) un 95 % ticamības intervāli (TI), salīdzinot personas ar reģistrētu veselības aprūpes iestādes apmeklējumu smadzeņu satricinājuma dēļ laikā no datubāzes izveides līdz pētījuma datuma dzemdībām, ar tām, kurām nav reģistrēta apmeklējuma saistībā ar smadzeņu satricinājumu. Rezultāti tika pielāgoti pēc mātes vecuma, dzemdību skaita, apkaimes ienākumu kvintiles, lauku dzīvesvietas, imigrācijas statusa, hroniskām slimībām, vardarbības anamnēzes un psihiskās veselības traucējumu anamnēzes. Rezultāti tika sadalīti arī pēc psihiskās veselības traucējumu anamnēzes.

Starp pētījuma dalībniekiem bija 18 064 personas ar smadzeņu satricinājumu anamnēzē un 736 689 personas bez šādas anamnēzes. Tām, kurām bija smadzeņu satricinājums anamnēzē, bija paaugstināts smagu mātes psihiskās veselības traucējumu risks salīdzinājumā ar tām, kurām šāda anamnēze nebija (14,7 pret 7,9 uz 1 000 cilvēkgadiem; aHR 1,25, 95 % TI 1,20–1,31). Pēc dalījuma pēc psihiskās veselības traucējumu anamnēzes pirms dzemdībām, saistība bija visizteiktākā personām bez psihiskās veselības traucējumu anamnēzes (aHR 1,33, 95 % TI 1,23–1,44).

Šie rezultāti norāda uz nepieciešamību pēc agrīnas identificēšanas un skrīninga personām ar smadzeņu satricinājuma anamnēzē, kā arī uz nepieciešamību pēc ilgstoša atbalsta, izmantojot uz traumu orientētu pieeju, lai novērstu nelabvēlīgus psihiskās veselības iznākumus.

AVOTS: Krueger S, Vigod SN, Chan V, et al. History of Concussion and Risk of Severe Maternal Mental Illness: A Population-Based Cohort Study. The Journal of Clinical Psychiatry. November 4, 2024