Smadzeņu satricinājumi jaunībā var būt saistīti ar kognitīvo spēju samazināšanos vēlīnā vecumā
Pētījumā piedalījās 8662 vīrieši, kuri bija Otrā pasaules kara veterāni. Pētījuma sākumā dalībnieki veica domāšanas prasmju testu, kad viņu vidējais vecums bija 67 gadi, un pēc tam vēl trīs reizes 12 gadu laikā. Pārbaudes rezultāti varēja būt no nulles līdz 50. Vidējais vērtējums visiem dalībniekiem pētījuma sākumā bija 32,5 punkti.
Kopumā 25 % dalībnieku savā dzīvē bija piedzīvojuši smadzeņu satricinājumu.
Dvīņiem, kuri bija pieredzējuši smadzeņu satricinājumu, 70 gadu vecumā bija zemāki pārbaužu rezultāti, īpaši, ja viņiem bija smadzeņu satricinājums ar samaņas zudumu vai smadzeņu satricinājums bija pēc 24 gadu vecuma. Tiem dvīņiem, kuriem bija traumatisks smadzeņu bojājums ar samaņas zudumu, vairāk nekā viens traumatisks smadzeņu ievainojums un kuri guvuši traumas pēc 24 gadu vecuma, bija lielāka iespējamība, ka kognitīvā pasliktināšanās ir ātrāka nekā tiem, kuriem nav bijis traumatisku smadzeņu bojājumu.
Piemēram, dvīnis, kurš pēc 24 gadu vecuma piedzīvoja traumatisku smadzeņu bojājumu, 70 gadu vecumā ieguva par 0,59 punktiem zemāku rezultātu nekā viņa dvīņu brālis, kuram nebija traumatiskas smadzeņu traumas, un traumētā brāļa domāšanas spējas samazinājās ātrāk – par 0,05 punktiem gadā.
Šajos rezultātos tika ņemti vērā arī citi faktori, kas varētu ietekmēt domāšanas prasmes, piemēram, augsts asinsspiediens, alkohola lietošana, smēķēšanas statuss un izglītība.
Pētnieki norāda, lai gan šis efekts nav liels, smadzeņu bojājumu ietekme uz izziņu vēlākā dzīves posmā, papildus daudziem citiem faktoriem, kas negatīvi ietekmē izziņu, var būt pietiekams, lai izraisītu kognitīvos traucējumus. Ņemot vērā tendenci, ka pieaug traumatisku smadzeņu bojājumu skaits sporta vai atpūtas aktivitāšu traumu dēļ, nevar nepievērst uzmanību smadzeņu bojājumu ilgtermiņa ietekmei. Šie rezultāti var palīdzēt identificēt cilvēkus, kuri var gūt labumu no agrīnas iejaukšanās, kas var palēnināt kognitīvo spēju samazināšanos vai, iespējams, aizkavēt vai novērst demenci.
Pētījuma ierobežojums bija tāds, ka dalībnieki paši ziņoja par traumatiskiem smadzeņu bojājumiem, tāpēc iespējams, ka ne par visiem ievainojumiem dalībnieki atcerējās vai precīzi ziņoja
AVOTS: Chanti-Ketterl M, Pieper CF, Yaffe K, Plassman BL. Associations Between Traumatic Brain Injury and Cognitive Decline Among Older Veteran Men - A Twin Study. Neurology, 2023