PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Slimnīcās pneimoniju diagnozes ir neskaidras, tās tiek pārskatītas vairāk nekā pusē gadījumu

Doctus
Slimnīcās pneimoniju diagnozes ir neskaidras, tās tiek pārskatītas vairāk nekā pusē gadījumu
Freepik.com
Pierādījumos balstīta prakse sadzīvē iegūtas pneimonijas gadījumā bieži vien pieņem precīzu sākotnējo diagnozi. Tādēļ pētījuma mērķis bija izpētīt pneimonijas diagnožu mainību pacientiem, kuri hospitalizēti no neatliekamās palīdzības nodaļas (ED). Šis bija retrospektīvs kohorta pētījums.

Atšķirības starp sākotnējo pneimonijas diagnozi, izrakstīšanas diagnozi un radioloģisko diagnozi, kas noteiktas, apstrādājot klīnicistu tekstu dabiskā valodā, diagnostikas kodēšanu un antimikrobo ārstēšanu. Tika salīdzinātas nenoteiktības izpausmes klīniskajās piezīmēs, pacienta slimības smagums, ārstēšana un rezultāti.

No 2 383 899 hospitalizācijas gadījumiem 13,3 % sākotnējā vai izrakstīšanās diagnoze bija pneimonija, vai tika veikta pneimonijas ārstēšana: 9,1 % bija sākotnēja diagnoze un 10,0 % pneimonija bija izrakstīšanas diagnoze. Nesakritības starp sākotnējo un izrakstīšanas diagnozi tika novērotas 57 % gadījumu. No pacientiem, kuri izrakstīti ar pneimonijas diagnozi un pozitīvu sākotnējo krūškurvja attēlu, 33 % nebija sākotnējās diagnozes. Sākotnēji diagnosticēto pacientu vidū 36 % nebija izrakstīšanas diagnozes un 21 % nebija pozitīvas sākotnējās krūškurvja attēldiagnostikas. Nenoteiktība bieži tika izteikta klīniskajās piezīmēs (58 % ED; 48 % izrakstīšanās laikā); 27 % saņēma diurētiskos līdzekļus, 36 % saņēma kortikosteroīdus un 10 % saņēma antibiotikas, kortikosteroīdus un diurētiskos līdzekļus 24 stundu laikā. Pacientiem ar atšķirīgām diagnozēm bija lielāka nenoteiktība un viņi saņēma vairāk papildu ārstēšanas, bet tikai pacientiem, kuriem nebija sākotnējā pneimonijas diagnozes, bija augstāka 30 dienu mirstība nekā pacientiem, kuriem bija līdzīga diagnoze (14,4 % [95 % TI, 14,1% līdz 14,7%] pret 10,6% [95 % TI , 10,4 % līdz 10,7 %]). Pacienti ar diagnostisko neatbilstību biežāk tika novēroti augsta līmeņa slimnīcās ar augstu ED pacientu slodzi.

Vairāk nekā pusei pacientu, kas hospitalizēti un ārstēti no pneimonijas, no sākotnējās iestāšanās līdz izrakstīšanai bija atšķirīgas diagnozes. Citu diagnožu un nenoteiktības izpausmju ārstēšana bija izplatīta. Šie atklājumi uzsver nepieciešamību atpazīt diagnostikas nenoteiktību un ārstēšanas neskaidrības ar pneimoniju saistītās aprūpes pētījumos un praksē.

AVOTS: Jones BE, Chapman AB, Ying J, et al. Diagnostic Discordance, Uncertainty, and Treatment Ambiguity in Community-Acquired Pneumonia. Annals of Internal Medicine, 2024