Slikta miega kvalitāte var trīskāršot sirds slimību risku
Dienvidfloridas universitātes vadītajā pētījumā tika pārskatīti miega dati par 6820 ASV pieaugušajiem, kuru vidējais vecums ir 53 gadi un kuri paši ziņoja par savām miega īpašībām un sirds slimību vēsturi. 633 dalībnieki ap plaukstas locītavu valkāja arī izpētes ierīci (aktigrāfiju), kas fiksēja miega aktivitātes.
Pētnieki koncentrējās uz vairākiem miega veselības aspektiem, piemēram, regularitāti, apmierinātību, modrību nomoda laikā, miega laiku, miega efektivitāti un miega ilgumu, un saistīja tos ar ārsta diagnosticētu sirds slimību. Viņi atklāja, ka katrs papildu miega veselības problēmu pieaugums, par ko ziņots, bija saistīts ar sirds slimību riska pieaugumu par 54 %. Aprēķinātais sirds slimību risks, kas saistīts ar miega veselības problēmu palielināšanos, bija daudz augstāks tiem, kuri sniedza miega datus gan pašpārskatā, gan pētniecības ierīcē. Viņiem bija 141 % sirds slimību riska pieaugums.
Šie atklājumi parāda, cik svarīgi ir novērtēt līdzās pastāvošās miega veselības problēmas pacientam, lai novērtēju sirds slimību risku. Šis ir viens no pirmajiem pētījumiem, kas parāda, jo vairāk miega kvalitātes problēmu pusmūžā, jo augstāks sirds slimību risku. Lielāks aprēķinātais risks tiem, kuri sniedza gan pašpārskatu, gan aktigrāfijas miega datus, liecina, ka precīza un visaptveroša miega veselības mērīšana ir svarīga, lai palielinātu sirds slimību prognozi.
Pētniecības komanda jautāja dalībniekiem par viņu veselību, tostarp, ja viņu ārsts apstiprināja sirds slimību, piemēram, aritmiju, sirds trokšņus vai palielinātu sirdi. Augsts asinsspiediens netika uzskatīts par diagnozi, jo tas tiek apzīmēts kā sirds slimību riska faktors, nevis sirds slimības stāvoklis. Viņi arī kontrolēja sirds slimības ģimenes anamnēzē un sociāldemogrāfiskos faktorus, piemēram, rasi, dzimumu, smēķēšanu, depresiju un fiziskās aktivitātes.
Pētnieki atklāja, ka, lai gan sievietes ziņoja, ka viņām ir vairāk miega veselības problēmu, vīrieši biežāk cieš no sirds slimībām, tomēr dzimums neietekmēja kopējo korelāciju starp diviem faktoriem. Viņi arī atklāja, ka melnādainajiem dalībniekiem bija vairāk miega veselības problēmu un lielāka sirds slimību izplatība nekā baltās rases dalībniekiem, taču ciešā saistība starp miega veselību un sirds slimībām kopumā neatšķīrās atkarībā no rases.
Lai gan miega veselība ir svarīga visu vecumu cilvēkiem, komanda koncentrējās uz pieaugušajiem pusmūža vecumā, jo tas ilgst ilgāku laiku un sastāv no daudzveidīgas un saspringtākas dzīves pieredzes darba un ģimenes lomu dēļ. Tas ir arī tad, kad sāk parādīties sirds slimības un ar vecumu saistītas miega problēmas.
Tā kā miega veselību var mainīt, pētnieki iesaka, ka šie atklājumi var veicināt turpmākās profilakses stratēģijas, lai mazinātu sirds slimību risku, kas ir galvenais nāves cēlonis gandrīz visā pasaulē.
AVOTS: University of South Florida (USF Innovation). Poor sleep can triple risk for heart disease. ScienceDaily. ScienceDaily, 7 February 2022.