Šķidro kristālu lēca pret tālredzību - vai drīz aizmirsīsim par lasāmajām brillēm?
Cilvēkiem novecojot, to acs lēca zaudē elastību un lokanību, tā rezultātā attīstās presbiopija, tās gadījumā nepieciešams izmantot redzes palīgierīces, piemēram, brilles lasīšanai. Pētnieks Devesh Mistry šobrīd strādā pie mākslīgas lēcas izveides no šķidrā kristāla.
Viņš skaidro, ka, kolīdz cilvēki noveco, lēca paliek stīvāka, un muskuļiem saspringstot, vairs neizdodas lēcu iestiept pietiekami, lai aci nofokusētu uz tuviem priekšmetiem. Izmantojot šķidros kristālus, ko pasaulē labāk pazīst kā materiālu, ko izmanto viedtālruņu un TV ekrānos, lēcas pielāgotos un fokusētos automātiski, pakļaujoties acs muskuļa kustībai.
No šķidro kristālu materiāla plānots izveidot sintētisku slimās lēcas aizvietotāju – jaunu lēcu paaudzi un intraokulārus lēcu implantus redzes atjaunošanai. Plānots lēcas prototipu izgatavot līdz 2018.gada nogalei. Iespējams jau tuvākās desmitgades laikā pirmās lēcas implantēt acī, veicot vienkāršu operāciju lokālā anestēzijā. Lai ievietotu lēcu, būs nepieciešams veikt iegriezumu radzenē un sašķelt veco lēcu ar ultraskaņu. Pēc tam būs jāievieto jaunā lēca.
Attēlā redzama šķidro kristālu lēcas reakcija uz sildīšanu.
AVOTS: University of Leeds. "The end is in sight for reading glasses." ScienceDaily. ScienceDaily, 16 October 2015.