Sieviešu mirstība no alkohola izraisītām aknu slimībām ir lielāka nekā vīriešiem
Pētnieki analizēja datus no ASV Nacionālā veselības un uztura pārbaudes pētījuma III (NHANES III, 1988—1994), kas ietvēra standartizētus aknu steatozes ultrasonogrāfiskos mērījumus, kardiometaboliskā riska iezīmju novērtējumu un anketas datus par alkohola lietošanu.
No 10 007 dalībniekiem vecumā no 20 gadiem (vidējais vecums 42 gadi; 50,3 % vīriešu), kuri tika iekļauti un novēroti vidēji 26,7 gadus, ar vielmaiņas disfunkciju saistīta steatotiska aknu slimība (MASLD) bija 1461, ar alkoholu saistītas aknu slimības (ALD) — 105, ar vielmaiņas traucējumiem un ar alkoholu saistīta aknu slimība (MetALD) — 225, citi SLD veidi — 180 un bez SLD —8036.
Pētnieki pēc samērošanas pēc sākotnējā vecuma, smēķēšanas statusa, sistoliskā asinsspiediena, antihipertensīvo līdzekļu lietošanas, 2. tipa cukura diabēta, diabēta medikamentu lietošanas, ķermeņa masas indeksa, kopējā holesterīna, augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīna, lipīdu līmeni pazeminošu līdzekļu lietošanas, rases un ģimenes ienākumiem pētīja ar SLD saistītos riskus visu cēloņu mirstībai
Vīriešiem MASLD, MetALD un ALD sastopamība bija attiecīgi 18,5 %, 3,2 % un 1,7 %, savukārt sievietēm attiecīgi 10,3 %, 1,2 % un 0,3 %.
Daudzfaktoru koriģētās izdzīvošanas analīzēs MASLD nebija nozīmīgi saistīta ar visu iemeslu mirstību nevienam dzimumam, salīdzinot ar tiem, kuriem SLD nebija.
Turpretim MetALD nozīmēja par 83 % lielāku visu cēloņu mirstības risku sievietēm (HR=1,83), bet tas nebija būtiski saistīts ar mirstību vīriešiem.
ALD bija nozīmīgi saistīta ar visu cēloņu mirstību abiem dzimumiem, sievietēm ar lielāku risku nekā vīriešiem (attiecīgi HR=3,49 pret 1,89), kas ir līdzvērtīgs par ~ 160 % lielākam mirstības riskam sievietēm.
Attiecībā uz SLD smaguma pakāpi fenotipu pasliktināšanās tendence (MASLD, MetALD vai ALD) bija nozīmīga dzimumu atšķirībām mirstībā, bet ne sastopamībā.
Tā kā alkohola lietošana ir ietekmējama un mazināma, tad alkohola lietošanas ierobežošana, īpaši sievietēm, kurām ir SLD risks, varētu būt ļoti svarīga, lai mazinātu mirstības risku ar SLD.
AVOTS: Ji H, Cheng S, et al. Sex differences in prevalence and prognosis of steatotic liver disease phenotypes: Biological sex matters. Journal of HepatologyVol. 79Issue 6