Regulārs, optimāls miegs saistīts ar zemāku mirstības risku
"Ja miegs būtu astoņu stundu tablete, būtu lietderīgi konsekventi lietot pilnu devu regulāros laikos," ziņojumā sacīja vadošais pētnieks Džons Čungs, PhD no Hārvardas Medicīnas skolas.
Pētījumā pētnieki novērtēja regulāra miega ar optimālu miega ilgumu saistību ar visu iemeslu mirstību, izmantojot datus no 1759 pieaugušajiem daudznacionālā aterosklerozes miega pētījuma ietvaros.
Miega regularitāte un ilgums tika klasificēti, izmantojot 7 dienu datus, kas iegūti no plaukstas locītavas aktigrāfa. Pieaugušie tika klasificēti kā "regulāri-optimāli" guļošie (n = 1015) vai "neregulāri-nepietiekami" gulētāji (n = 744).
7 novērošanas gadu laikā nomira 176 cilvēki. Pilnībā samērotā modelī regulāri-optimālajai grupai bija par 39 % zemāks mirstības risks, salīdzinot ar neregulāra-nepietiekama miega grupu (riska attiecība 0,61; 95 % TI [0,45 – 0,83]). Rezultāti jutīguma analīzēs bija stabili.
Pētnieki atzīmē, ka regulārais un optimālais miega ilgums uzvedības ziņā atbilst parastajiem gulēšanas un nomoda laikiem, kas liecina par iespējamo ieguvumu veselībai, ja tiek ievērota ieteicamā miega prakse.
Ir zināms, ka ķermenim ir iekšējais pulkstenis, kas pazīstams kā diennakts ritms, kas regulē dažādus bioloģiskos procesus, tostarp miega un nomoda ciklus. Pieturoties pie konsekventa miega grafika, ķermenis var saskaņot savu dabisko ritmu ar ārējo dienas-nakts ciklu. Šī sinhronizācija veicina labāku miega kvalitāti un līdz ar to arī labāku veselību.
AVOTS: SLEEP 2022: the 37th Annual Meeting of the Associated Professional Sleep Societies. Abstract 0724. Presented June 7, 2023.