PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

PVO brīdina par pieaugošu antibiotiku rezistenci

Doctus
Antimikrobā rezistence (AMR) ir nopietns sabiedrības veselības drauds visā pasaulē, kas apdraud infekciju profilaksi un ārstēšanu. Dažas bakteriālās infekcijas jau ir sasniegušas kritisko punktu un to ārstēšanas iespējas drīz būs izsmeltas, piemēram, sadzīvē iegūtas pneimonijas ārstēšana kļūst arvien apgrūtinošāka, arī gonorejas ārstēšanā drīz vairs nebūs pieejamas ārstēšanas metodes. Šīs slimības līdz šim bija salīdzinoši viegli ārstējamas, bet tagad kļūst par nozīmīgu sabiedrības veselības problēmu.

Galvenās problēmas

 

  • Infekcijas, ko ir izraisījuši rezistenti mikroorganismi slikti padodas standarta terapijai, tas rezultējas ar ilgāku slimības norisi un lielāku mirstības risku. Mirstības risks pacientiem ar AMR, kuri ārstējas slimnīcā ir divas reizes augstāks nekā pacientiem ar infekciju, kuras cēlonis ir ne-rezistenta baktērija.
  • AMR samazina ārstēšanas efektivitāti, pacienti ilgstošāk ir infekcijas nēsātāji un var izplatīt rezistentos mikroorganismus uz citiem cilvēkiem.
  • Daudzas infekcijas slimības kļūst neārstējamas un nekontrolējamas, kā arī palielinās veselības aprūpes izmaksas. Brīdī, kad infekcija kļūst rezistenta uz pirmās līnijas medikamentiem, jāsāk izmantot daudz dārgāki medikamenti.  Pacientiem jāārstējas ilgstošāk, biežāk nepieciešama hospitalizēšana, paaugstinās izmaksas un pieaug ekonomiskais un sociālais slogs ģimenēm.
  • Ņemot vērā arvien pieaugošo cilvēku migrāciju un ceļošanu, arvien ātrāk izplatās arī rezistentie mikroorganismi starp valstīm un kontinentiem.

Fakti

2011.gadā no 12 miljoniem tuberkulozes gadījumu visā pasaulē, 630 000 bija multirezistentās tuberkulozes gadījumi. Kopumā 3,7% no visiem jaunajiem tuberkulozes gadījumiem un  20% no iepriekš ārstētajiem tuberkulozes gadījumiem ir rezistenti pret ārstēšanu. Plaši medikamentu rezistenti tuberkulozes gadījumi ir identificēti 84 pasaules valstīs.

AMR ir kļuvusi par ļoti nozīmīgu problēmu ārstējot gonoreju (ierosinātājs Neisseria gonorrhoeae), šobrīd ārstēšanā jau tiek pielietots "pēdējās rindas" medikaments - orālais cefalosporīns. Visā pasaulē palielinās gonorejas izplatība. Neārstēta gonoreja var rezultēties ar slimības incidences pieaugumu, kā arī ar nāves gadījumu skaita pieaugumu.   

Faktori, kas paātrina AMR izplatīšanos pasaulē

  • Trūkst visaptverošas un koordinējošas darbības.
  • Vājas antimikrobās rezistences uzraudzības un monitorēšanas sistēmas.
  • Nepietiekamas sistēmas, lai nodrošinātu kvalitatīvu un nepārtrauktu medikamentu piegādi.
  • Neatbilstoša antibiotiku lietošana.
  • Vāja infekcijas slimību profilakse un kontrole.
  • Nepietiekamas diagnostikas, profilakses un ārstēšanas iespējas.

Pirmavots: PVO oficiālā mājaslapa