PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Protonu sūkņu inhibitoru lietošana saistīta ar migrēnu un citām smagām galvassāpēm

Doctus
Protonu sūkņu inhibitoru lietošana saistīta ar migrēnu un citām smagām galvassāpēm
Freepik.com
Protonu sūkņa inhibitori (PSI), ko izmanto skābes refluksa kontrolei, ir saistīti ar palielinātu migrēnas un citu smagu galvassāpju risku, liecina jauna pētījuma rezultāti.

Galvassāpes ir nevēlama parādība, kas saistīta ar protonu sūkņa inhibitoru (PSI) lietošanu. Nesenos pētījumos ir pierādīts, ka migrēna ir potenciāls nevēlams notikums, lietojot PSI. Šī pētījuma mērķis bija izmantot esošos datus, lai novērtētu saistību starp migrēnas un smagu galvassāpju izplatību un skābes nomācošas terapijas lietošanu, tostarp PSI, H2 receptoru antagonistiem (H2RA) un antacīdiem līdzekļiem; salīdzināt risku no PSI un H2RA; un novērtēt, vai uztura faktors, ko ietekmē skābes slāpēšanas terapija, var mazināt iespējamo ietekmi.

Šķērsgriezuma analīzei tika izmantoti dati par pieaugušajiem 1999.–2004. gada valsts veselības un uztura pārbaudes apsekojuma. Skābes mazināšanas terapijas lietošana tika noteikta pēc pašu ziņotā. Respondenti, kuri apstiprināja migrēnu vai stipras galvassāpes pēdējo 3 mēnešu laikā, tika klasificēti migrēnas vai smagu galvassāpju grupā. Magnija uzņemšana ar uzturu tika noteikta, izmantojot vienu 24 stundu atcerēšanās interviju. Tika izveidoti daudzfaktoru loģistikas regresijas modeļi, lai analizētu saistību starp skābes nomācošās terapijas lietošanu un migrēnu vai smagām galvassāpēm, un tika veikts mijiedarbības tests, lai novērtētu, vai migrēnas vai smagu galvassāpju izplatība atšķiras no magnija uzņemšanas ar uzturu starp skābes nomācošās terapijas lietotājiem un nelietotājiem.

11 818 ASV pieaugušajiem skābes nomācošās terapijas lietošana bija saistīta ar lielāku migrēnas vai smagu galvassāpju iespējamību visu veidu skābes nomācošas terapijas un jebkāda veida lietošanai, salīdzinot ar tiem, kuri neizmantoja skābi nomācošu terapiju: PSI lietošana (par 70 % vairāk), H2RA (par 40 % vairāk) un ģenēriskajiem antacīdiem līdzekļiem (par 30 % augstāku). Atšķirības starp skābes nomācošo terapiju nebija nozīmīgas. Mijiedarbība tika novērota attiecībā uz H2RA lietošanu un magnija uzņemšanu (p = 0,024).

Šie novērojumi ASV pieaugušajiem saskan ar iepriekšējiem atklājumiem, ka migrēna vai smagas galvassāpes ir potenciāls PSI, visefektīvāko un visbiežāk lietoto skābi nomācošu medikamentu veids, nevēlams notikums, un turklāt liecina, ka citas skābi nomācošu medikamentu klases (H2RA un ģenēriskie antacīdi) var būt saistīti arī ar migrēnu un stiprām galvassāpēm. Ir nepieciešamas turpmākas perspektīvas analīzes, lai izpētītu migrēnas risku, kas saistīts ar skābi nomācošiem medikamentiem, savukārt pašreizējie pierādījumi ir pietiekami, lai novērtētu pacientus ar migrēnu, ņemot vērā nesenos ieteikumus par PSI.

AVOTS: Slavin M, Frankenfeld CL, Guirguis AB, Seng EK. Use of Acid-Suppression Therapy and Odds of Migraine and Severe Headache in the National Health and Nutrition Examination Survey. Neurology, June 2024 issue 14 (3)