Pilns vakcinācijas kurss uz pusi samazina “garā” Covid-19 risku
Covid-19 vakcīnas uzrāda izcilu efektivitāti klīniskajos pētījumos un efektivitāti reālās pasaules datos, taču daži cilvēki pēc vakcinācijas joprojām inficējas ar SARS-CoV-2. Šī pētījuma mērķis bija noteikt SARS-CoV-2 infekcijas pēc vakcinācijas riska faktorus un aprakstīt pēcvakcinācijas slimības pazīmes.
Šajā perspektīvajā, sabiedrībā balstītajā, ligzdotajā, gadījuma kontroles pētījumā tika izmantoti pašreģistrēti dati (piemēram, demogrāfiskie dati, ģeogrāfiskā atrašanās vieta, veselības riska faktori un Covid-19 testa rezultāti, simptomi un vakcinācija) no Apvienotās Karalistes pieaugušajiem ( ≥18 gadi) mobilo tālruņu lietotnes COVID Simptom Study. Riska faktoru analīzei dalībnieki bija saņēmuši pirmo vai otro Covid-19 vakcīnas devu laika periodā no 2020. gada 8. decembra līdz 2021. gada 4. jūlijam; pozitīvs Covid-19 testa rezultāts bija vismaz 14 dienas pēc pirmās vakcinācijas devas saņemšanas, nesaņemot 2.devu (1. gadījuma grupa) vai vismaz 7 dienas pēc otrās vakcīnas devas (2. gadījuma grupa); un pirms vakcinācijas nebija pozitīvs tests. Tika atlasītas divas kontroles grupas (kurām arī pirms vakcinācijas nebija pozitīvs SARS-CoV-2 tests): lietotāji ziņoja par negatīvu testu vismaz 14 dienas pēc pirmās vakcinācijas (1. kontroles grupa), un lietotāji, kuri ziņoja par negatīvu testu plkst. vismaz 7 dienas pēc otrās vakcinācijas (2. kontrole). 1. un 2. kontrole tika samērota (1: 1) ar 1. un 2. gadījumu grupu attiecīgi pēc vakcinācijas testa datuma, veselības aprūpes darbinieka statusa un dzimuma. Slimības profila analīzē daļēji tika atlasīti dalībniekus no 1. un 2. gadījuma grupas, kuri bija lietojuši lietotni vismaz 14 dienas pēc tam, kad bija pozitīvs SARS-CoV-2 tests (attiecīgi 3. un 4. gadījuma grupa). 3. un 4. kontroles grupa bija nevakcinēti dalībnieki, kuri ziņoja par pozitīvu SARS-CoV-2 testu un kuri bija lietojuši lietotni vismaz 14 dienas pēc testa, un tika samēroti (1: 1) ar 3. un 4. gadījumu grupu pēc pozitīvā testa datums, veselības aprūpes darbinieka statusa, dzimuma, ķermeņa masas indeksa (ĶMI) un vecuma. Tika izmantoti vienfaktoru loģistikas regresijas modeļi (pielāgoti pēc vecuma, ĶMI un dzimuma), lai analizētu saistību starp riska faktoriem un infekciju pēc vakcinācijas, kā arī individuālo simptomu, vispārējā slimības ilguma un slimības smaguma saistību ar vakcinācijas statusu.
No 2020. gada 8. decembra līdz 2021. gada 4. jūlijam 1 240 009 Covid simptomu pētījuma lietotnes lietotāji ziņoja par pirmo vakcīnas devu, no kuriem 6030 (0,5 %) pēc tam tika konstatēts pozitīvs SARS-CoV-2 (1. gadījuma grupa) un 971 504 ziņoja par otro devu, no kuriem 2370 (0,2 %) pēc tam tika konstatēts pozitīvs SARS-CoV-2 (2. gadījuma grupa). Riska faktoru analīzē nespēks bija saistīts ar infekciju pēc vakcinācijas gados vecākiem pieaugušajiem (≥60 gadi) pēc pirmās vakcīnas devas (OR=1,93, 95% TI [1,50–2,48]; p < 0 0001), un indivīdiem, kas dzīvo ļoti trūcīgos apgabalos, pēc pirmās vakcīnas devas palielinājās infekcijas iespējamība pēc vakcinācijas (OR=1 11, 95% TI [1,01–1,23]; p = 0, 039). Indivīdiem bez aptaukošanās (ĶMI <30 kg/m2) pēc pirmās vakcīnas devas bija mazāka infekcijas iespējamība (OR=0,84, 95% TI [0,75–0,94]; p = 0,0030). Slimības profila analīzē 3825 lietotāji no 1. gadījuma grupas tika iekļauti 3. gadījuma grupā un 906 lietotāji no 2. gadījuma grupas tika iekļauti 4. gadījuma grupā. Vakcinācija (salīdzinājumā ar vakcinācijas neesamību) bija saistīta ar samazinātu hospitalizācijas varbūtību vai vairāk nekā pieciem simptomiem pirmajā slimības nedēļā pēc pirmās vai otrās vakcīnas devas un ilgstoši (≥28 dienas) simptomi pēc otrās devas. Gandrīz par visiem simptomiem ziņots retāk inficētiem vakcinētiem indivīdiem nekā inficētiem nevakcinētiem indivīdiem, un vakcinētie dalībnieki biežāk bija asimptomātiski, īpaši, ja viņi bija 60 gadus veci vai vecāki.
Lai samazinātu SARS-CoV-2 infekciju, riska grupām jābūt mērķtiecīgām, cenšoties uzlabot vakcīnas efektivitāti un infekcijas kontroles pasākumus. Pētījuma atklājumi varētu pamatot piesardzību attiecībā uz fiziskās distancēšanās atvieglošanu un citiem individuālajiem aizsardzības pasākumiem pēc vakcinācijas peropdā, jo īpaši attiecībā uz vecāka gadagājuma cilvēkiem un personām, kas dzīvo trūcīgākajos apstākļos, pat ja šīs personas ir vakcinētas.
AVOTS: Antonelli M, Penfold RS, Merino J, et al. Risk factors and disease profile of post-vaccination SARS-CoV-2 infection in UK users of the COVID Symptom Study app: a prospective, community-based, nested, case-control study. The Lancet Infectious Diseases, 2021