PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Piemērotākās filmas ārstu auditorijai

Doctus
Ārsti filmas izvēlas dažādu iemeslu dēļ, sākot no laba humora atpūtai līdz pat pieredzes gūšanai, ko varētu izmantot ikdienas praksē. ASV tika uzaicināti trīs zinoši filmu entuziasti - divi ārsti un viens filmu kritiķis - izteikt viedokli par filmām, kuras, viņuprāt, ir īpaši piemērotas ārstu auditorijai. Dažas no izvēlētājām filmām ir par medicīnas sistēmu un ārstiem, daļa ir par cilvēkiem, savstarpējām attiecībā un ētiskām lietām, savukārt vēl viena daļa ir vienkārši izklaidei.

Filmu kritiķi

  • Lou Lumenick The New York Post filmu kritiķis, kurš kritizē filmas jau vairāk nekā 30 gadus. Viņš ir piedalījies neskaitāmos filmu festivālos šo gadu laikā.
  • Paul A. Offit, Infekcijas slimību nodaļas vadītājs Bērnu slimnīcā Filadelfijā. Viņš ir vairāku grāmatu autors, pēdējā no tām ir Do You Believe in Magic? The Sense and Nonsense of Alternative Medicine. Dr.Ofitam ir nerimstoša inetersa par filmām jau sākot no viņa jaunības gadiem.
  • Paul G. Auwaerter, Infekciju slimību klīnikas direktors un profesors Johns Hopkins medicīnas skolā Baltimorā. Viņš par filmām interesējas kopš jaunības gadiem un ir bijis divu filmu biedrību biedrs.

20 filmas par medicīnu un ne tikai

  • Contagion, režisors: Stīvens Sodernergs, 2011.gads. Medicīnisks trilleris, par to kā pētnieki un sabiedrības veselības speciālisti atklāja nāvējošu gaisa pilienu vīrusu un mēģināja izstrādāt vakcīnu pret to.
  • The Last King of Scotland, režisors Kevins Makdonalds, 2006.gads. Filma par jaunu skotu ārstu, kurš strādāja Ugandas misionāru klīnikā un izpelnījās Ugandas diktatora Idi Amin uzmanību un kļuva par viņa personīgo ārstu un modernizēja Ugandas veselības aprūpes sistēmu. Jaunais ārsts sākotnēji domāja, ka diktatoram ir labi nodomi, tomēr vēlāk izrādījās, ka viņš kļūst par diktatora ļauno darbu veicēju.
  • MASH, režisors: Roberts Altmans, 1970.gads. Melnā komēdija par Korejas kara lauka slimnīcu.
  • The Hospital, režisors Artūrs Hillers, 1971.gads. Dr. Herbert Bock ir lielas Ņujorkas slimnīcas vadītājs, viņa personīgā dzīve ir uz sabrukšanas robežas, viņš ir šķīries un pārtraucis attiecības ar savu dēlu. Viņš arvien vairāk sāk lietot alkoholu un domāt par pašnāvību. Arī slimnīcā nebija kārtība. Satiekot Barbara Drummond, slimnīca no farsa pārgāja augstā līmenī, haoss slimnīcā vēstīja par problēmām sabiedrībā.
  • Dead Ringers, režisors Dāvids Kronenbergs, 1988.gads. Viens no kritiķiem Dr. Auwaerter atzīst, ka šī ir labākā no visām ar medicīnu saistītajām šausmu filmām. Filma par dvīņu brāļiem ginekologiem, kuri praktizē Toronto. Par viņu attiecībām ar sievietēm un darba standartiem, kas ir zem vispārpieņemtās prakses.
  • Crimes and Misdemeanors, režisors Vudijs Allens, 1989.gads. Filma par oftalmologu Dr. Judah Rosenthal, kuru visi un viņš pats sevi uzsakta gaismas nesēju sabiedrībā un par ļoti morālu un ētisku cilvēku. Tomēr Rozentāls atklāj, ka viņš var būt arī ļauns un veikt noziedzīgas darbības. Filmā caur humoru un smiekliem tiek pateiktas ļoti specīgas ētiskas patiesības par cilvēku un viņa dzīvi.
  • Memento, režisors Kristofers Nolans, 2000.gads. Bijušais apdrošināšanas brokeris gūst trauma un kļūst par liicinieku savas sievas slepkavībai. Viņš zaudē spēju veidot jaunas atmiņas, viņš mēģina noskaidrot, kas notika, bet katru dienu, kad viņš iet gulētt, visas atmiņas pazūd. Lai atcerētos, kas ir labs un kas slikts, viņš katras dienas atmiņas raksta uz papīra un uz sava ķermeņa. Šī filma ir izaicinājums katram skatītājam, jo parāda, kas notiek, ja cilvēks nespāj atcerēties to, kas ir noticis.
  • Arrowsmith, režisors Džons Fords, 1931.gads. Filma par jautājumu: "Cik tālu tu esi gatavs iet, ja uzskati, ka rīkojies pareizi?" Arrowsmith ir jauns ārsts, kas tikko ir beidzis studijas un vēlas kļūt par pētnieku. Nonākot mazā Minesotas pilsētiņā, viņš strādā par ārstu un paralēli mājās uz virtuves galda atklāj serumu, kas pasargā lielopus no nāves. Lai pārbaudītu šo serumu viņš dodas uz Rietumindiju, lai novērtētu kā šis serums palīdz pret buboņu mēri.
  • Internes Can't Take Money, režisors Alfrēds Santels, 1937.gads. Šī ir pirmā filma par leģendāro dr.Kildare, kurš kļūst par publisko tēlu, kādam būtu jābūt ārstam.
  • Yellow Jack, režisors Džordžs B.Seitzs, 1938.gads. Filma par klīnisko pētījumu nozīmīgumu, par ārstu komandu, kas mēģina cīnīties ar dzelteno drudzi, kas nogalina tūkstošiem karavīru.
  • Not as a Stranger, režisors Stainlejs Krāmers, 1955.gads. Filma par medicīnas rezidentu. Nabadzīgs medicīnas students aprec vecāku sievieti, zinot, ka viņa var samaksāt par viņa studijām. Filma par to, kā viņš meklē perfekcionismu darbā un sarežģījumiem viņa personīgajā dzīvē.
  • They Shoot Horses, Don't They?, režisors Sidnejs Pollaks, 1969.gads. Filma par Lielās depresijas laiku un pašnāvībām kā saprātīgu izvēli.
  • A Child Is Waiting, režisors Džons Kasavetes, 1063.gads. Filma par valsts iestādi bērniem ar garīgiem traucējumiem.
  • Death in Venice (Morte a Venezia), režisors Lučīno Viskonti, 1971.gads. Stāsts par kaislībām holēras epidēmijas laikā.
  • A Brief Vacation (Una Breve Vacanza), režisors Vittorio De Sica, 1973.gads. Filma par sievieti, kurai diagnosticē tuberkulozi un kurai jāpamet sava dzīve Milānā un jādodas uz sanatoriju Itālijas Alpos, kur viņa satiek jaunu vīrieti un viņū vidū uzplaiksnī kaislība. Tomēr pienāk brīdis, kad slimība atkāpjas un sievietei ir jāatgriežas savā ģimenē.
  • Seven Beauties (Pasqualino Settebellezze), režisore Līna Vertmūlera, 1975.gads. Drāma, šausmas, humors, farss un pāri visam stāsts par izdzīvošanu. Filma par pašpārliecinātu itāļu karavīru, kurš tiek nosūtīts uz krievu fronti.
  • Small Change,or Pocket Money (L'Argent de poche), režisors Francis Truffauts, 1976.gads. Filma par dažāda vecuma bērniem, kas atklāj dziļu izpratni par to, ko bērni domā un kā rīkojas.
  • Amour, režisors Mihails Haneke, 2012.gads. Viena no labākajām filmām par vecumu un to, kā to attēlot ar cieņu un šarmu, neskatoties uz vājumu un medicīniskām problēmām. Mīlošs un pašpietiekams 80 gadus vecs pāris bauda kultūras dzīvi un mīelstības pilna sattiecības, līdz vienā brīdī sievas veselība ļoti pasliktinās.Par to kā saglabāt mīlestību par spīti smagām veselības problēmām. 
  • Stevie, režisors Roberts Enders, 1978.gads. Pat tad, ja dzeja jūs neiedvesmo, šī ir brīnišķīga filma par nenovērtētu britu dzejnieku Stīvu Smitu, par vientulību, nežēlību, lojalitāti un nāvi,
  • And Now My Love (Toute Une Vie), režisors Klauds Lelouči, 1974.gads. Filma par trīs paaudžu ģimeni 20.gs. Ietverot gadsimta politisko un kultūras vesture, filma par jaunu Parīzes pāri, kas iepazīstas pirms Pirmā pasaules kara, viņu dzīvi tā laikā, kā arī Otrā pasaules kara laikā un pēc tā.

Pilns filmu apskats Medscape mājaslapā.